W środę, 18 listopada o godz. 12.00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Publicznej przy ul. Koszykowej prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, wręczyła nagrody Mecenas Kultury Warszawy. Zaszczytny tytuł przypadł w tym roku Grupie Allianz Polska oraz Bankowi BPH.
Celem ustanowionego przez prezydenta m.st. Warszawy tytułu Mecenasa Kultury Warszawy jest wspieranie rozwoju współpracy środowisk gospodarczych z warszawskimi twórcami oraz instytucjami kulturalnymi i artystycznymi. Tytuł jest przyznawany za wyróżniającą się pomoc udzielaną przedsięwzięciom kulturalnym i artystycznym. Nagrody przyznano już po raz trzeci.
Grupa Allianz Polska została uhonorowana za konsekwencję w działalności sponsoringowej, a także za wsparcie Feliksów Warszawskich – nagród teatralnych stolicy, których celem jest nie tylko wyróżnienie wybitnych dokonań artystycznych, ale również integracja środowiska teatralnego.
Wręczając Pawłowi Danglowi, prezesowi Grupy Allianz Polska, statuetkę Mecenasa Kultury Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że „dzięki zaangażowaniu Allianz, Feliksy Warszawskie nie tylko przetrwały po śmierci pierwszego fundatora Feliksa Łaskiego, ale został utrzymany ich prestiż”.
„Poznałam osobiście Feliksa Łaskiego w Londynie. Pamiętam, że rozmawialiśmy wówczas o Feliksach Warszawskich. Bardzo mu zależało, aby nagrody przetrwały, aby Fundacja Łaskiego przyznawała nagrody również po jego śmierci. Stało się inaczej. Rolę fundatora – i to z nawiązką – przejął Allianz” – wspominała pani prezydent.
„Mój debiut w warszawskiej kulturze odbył się w latach 80. w Teatrze Rozmaitości – przypomniał Paweł Dangel, z wykształcenia reżyser teatralny. – Teraz mogę działać na rzecz kultury w inny sposób, wspierając interesujące przedsięwzięcia i projekty”.
Na uroczystości obecni byli nie tylko przedstawiciele Urzędu Miasta, ale również ludzie kultury, m.in. Barbara Borys-Damięcka, obecnie senator RP; Emilian Kamiński, dyrektor Teatru Kamienica; Jan Buchwald, dyrektor Teatru Powszechnego czy Wojciech Kępczyński, dyrektor Teatru Roma.
Nagrodą dla laureatów jest statuetka według projektu prof. Antoniego Pastwy oraz dyplom wykonany w Muzeum Drukarstwa o. Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.
Źródło: Allianz