Allianz: przypis składki w I połowie 2010 roku pozostaje stabilny

Allianz ogłosił wyniki działalności w Europie Środkowej i Wschodniej po I połowie 2010 roku.
Przypis składki ogółem w Europie Środkowo-Wschodniej wzrósł o 5% do 2,0 mld euro, z poziomu 1,9 mld euro w pierwszej połowie 2009 roku. Po uwzględnieniu wpływu zmian kursów walutowych składka spadła o 1%. Zysk operacyjny w pierwszym półroczu wyniósł 100 mln euro, co oznacza spadek o 37% w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2009 roku. Zysk operacyjny skorygowany o różnice kursowe spadł o 39%.

Podczas gdy w segmencie ubezpieczeń życiowych i zdrowotnych odnotowano wzrost, na ubezpieczenia majątkowe znaczny wpływ w II kwartale miały straty związane ze zjawiskami atmosferycznymi zwłaszcza w Bułgarii, Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i Słowacji.

Nie tylko powodzie, ale także burze i ulewne deszcze nękały ten region w drugim kwartale. Jestem bardzo dumny z moich kolegów z krajów nimi dotkniętych, którzy skutecznie zajmowali się szkodami zgłaszanymi przez naszych klientów, zapewniając im bardzo dobrą obsługę. Oprócz szybko wypłacanych zaliczek na pokrycie bieżących wydatków lub wysyłanie pomocy w różne obszary dotknięte katastrofą, powstały także specjalne zespoły, które zostały wysłane w najbardziej zagrożone regiony. Stało się to jeszcze zanim nasi klienci zaczęli się z nami kontaktować – powiedział Werner Zedelius, członek zarządu Allianz SE odpowiedzialny za rynki rozwijające się.

Ubezpieczenia majątkowe

W ubezpieczeniach majątkowych składki przypisane brutto w Europie Środkowej i Wschodniej wzrosły w pierwszej połowie 2010 r o 1% do 1,39 mld euro, w porównaniu z 1,38 mld euro w analogicznym okresie 2009 roku. Wartość składek z ubezpieczeń majątkowych skorygowana o wpływ kursów walut spadła o 5%.

Zysk operacyjny w pierwszej połowie roku zmniejszył się o 54% do 56 mln euro. Spadek skorygowany o kursy walut wyniósł 56%.

Oprócz strat pogodowych w tym regionie, wpływ na wynik miał też stały spadek sprzedaży nowych aut w całym regionie, który powodował pogorszenie wyników w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych. Ponadto wzrost stawki VAT w Rumunii z 19 do 24% spowodował dodatkową zmianę wartości rezerw na pokrycie szkód.

W krajach dotkniętych powodziami, burzami i opadami deszczu tylko w II kwartale Allianz odnotował ponad 91 tysięcy roszczeń. Klientom, którzy zostali ewakuowani ze swoich domów, zaproponowano natychmiastowe finansowe wsparcie na pokrycie dodatkowych kosztów. Oprócz wypłaty zaliczki, usprawniono też obsługę roszczeń. Na przykład, w ramach jednej z kilku specjalnych usług dla klientów dotkniętych przez powódź, Allianz na Węgrzech wysyłał klientom SMS w momencie przekazywania środków na ich rachunki bankowe.

Ubezpieczenia życiowe i zdrowotne

Wartość składek w ubezpieczeniach życiowych w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosła o 18% w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2010 roku do 607 mln euro, w porównaniu z 514 mln euro w analogicznym okresie 2009 roku. Wartość składki skorygowana o kursy walut wzrosła o 11%. Zysk operacyjny za półrocze wzrósł do 45 mln euro, w porównaniu z 38 mln euro w pierwszej połowie 2009 roku. Przekłada się to na wzrost o 18%.

Jednym z czynników rozwoju w całym pierwszym półroczu roku był stabilny popyt na tradycyjne polisy życie połączony z udanymi kampaniami sprzedażowymi produktów z jednorazową składką w Czechach i na Węgrzech.

Segment ubezpieczeń życiowych i zdrowotnych odnotował kilka godnych uwagi sukcesów. Allianz w Chorwacji osiągnął pozycję lidera na rynku życiowym pod względem przychodów. Także młody ubezpieczyciel życiowy Allianz ROSNO Life dzięki udanej segmentacji zarejestrował wzrost składki o 40% i znalazł się w pierwszej piątce na rynku rosyjskim.

Manuel Bauer, odpowiedzialny za region Europy Środkowo-Wschodniej w Allianz: Nasz segment ubezpieczeń życiowych zanotował dobre wyniki w pierwszej połowie 2010 roku. Nasza oferta produktów jest szeroka, konkurencyjna i przejrzysta, ale penetracja rynku ubezpieczeń na życie w tym regionie jest nadal niska. Ponadto proces starzenia się ludności w regionie stworzy ogromny popyt na prywatne zabezpieczenie emerytalne we wszystkich grupach wiekowych. Dlatego jestem przekonany, że utrzymamy tempo wzrostu w tym segmencie.

Fundusze emerytalne i zarządzanie aktywami

W obszarze fundusze emerytalnych i zarządzania aktywami Allianz w Europie Środkowo-Wschodniej w dalszym ciągu rozwija się i pozostaje w czołówce branży. Na koniec drugiego kwartału 2010 r. wartość zarządzanych aktywów wzrosła o 9,5% do 7,3 mld euro, w porównaniu z 6,7 mld euro na koniec 2009 roku. Czynnikami sukcesu były poprawa sytuacji na rynkach kapitałowych w regionie oraz napływ aktywów netto.

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat liczba osób w Europie Środkowo-Wschodniej zbliżających się lub wchodzących w wiek emerytalny w 2011 r. będzie wyższa o około 142 tysiące niż liczba absolwentów poszukujących pracy. Przechodzenie na emeryturę przez pokolenie wyżu demograficznego sprawia, że ta luka w ciągu najbliższych kilku lat będzie się stale poszerzać do ok. 2 mln w roku 2018.

W związku z tym kierunkiem zmian niezwykle ważne jest, aby systemy funduszy emerytalnych były stabilne i niezawodne i zapewniały odpowiednie zabezpieczenie na starość – powiedział Manuel Bauer.

Źródło: Allianz