Już tylko kilkanaście dni pozostało do Świąt. W gorączce przygotowań rzadko myślimy o bezpieczeństwie. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, by miło spędzić ten czas i by nic nie zepsuło nam wspaniałego świątecznego nastroju.
W czasie kolacji wigilijnej mały chłopiec krzyczy: „Mamo, choinka się pali!” Gdy mama upomina go, że nie powinno się mówić, że choinka się pali, ale że się świeci, odpowiada: „Mamo, firanki się świecą”. Ten dowcip powtarzamy sobie często przed Świętami, ale sami, chcąc zapewnić miły i ciepły nastrój, często zapominamy o zasadach bezpieczeństwa.
Eksperci Allianz zwracają uwagę, że to nasza nieostrożność w czasie Świąt jest przyczyną wielu pożarów. Pamiętajmy więc, by ustawiając na wigilijnym stole dekoracje ze świecami, czy tzw. zimnymi ogniami odpowiednio je zabezpieczyć. Trzymajmy te źródła otwartego ognia w bezpiecznej odległości od choinki i innych łatwopalnych materiałów. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy też zapalonych świec bez nadzoru.
Zadbajmy również o bezpieczne oświetlenie na choince. Wyciągając nasze świetlne dekoracje z szafy obejrzyjmy je dokładnie i zwróćmy uwagę, czy nie są one uszkodzone, a żarówki są właściwie zamocowane. Pod żadnym pozorem nie bawmy się też w elektryków próbujących stworzyć świąteczny nastrój, wykonując elektryczne instalacje we własnym zakresie. Jeśli chcemy zadbać o świąteczny nastrój przed domem czy w ogrodzie, korzystajmy wyłącznie z dekoracji nadających się do stosowania na zewnątrz. Nie wszystkie świetlne dekoracje nadają się do takiego wykorzystania, a nieodpowiednie oświetlenie nieodporne na mróz i wilgoć może być przyczyną kłopotów. Przedostanie się wody może spowodować przepięcie i uszkodzenie instalacji elektrycznej, a nawet porażenie prądem. Trzeba więc stosować atestowane oświetlenie o odpowiedniej odporności na warunki atmosferyczne. Świąteczne iluminacje przed domem to także duże koszty, więc dla oszczędności warto zastosować energooszczędne źródła światła, np. wykonane w technologii LED. Dobrym rozwiązaniem są też automatyczne włączniki, które włączą oświetlenie po zmroku i wyłączą o zaprogramowanej porze.
Zostaw dom bezpieczny
Święta to dla wielu osób czas wyjazdów do rodziny i najbliższych. Na kilka, a nawet kilkanaście dni zostawiamy wtedy nasze mieszkanie puste. Aby po powrocie nie czekała na nas niemiła niespodzianka, warto zabezpieczyć nasz dom – radzą eksperci z Departamentu Likwidacji Szkód Allianz Polska.
Wyjeżdżając na dłużej odetnijmy dopływ wody do mieszkania. W przypadku pojawienia się nieszczelności lub awarii instalacji pomoże to uniknąć zalania. Jeśli w mieszkaniu mamy instalację gazową, trzeba również koniecznie odciąć dopływ gazu do mieszkania. Warto także odłączyć od zasilania wszystkie urządzenia elektryczne: pralkę, zmywarkę czy telewizor. Pamiętajmy też, by w czasie mrozów nie zakręcać całkowicie zaworów przy kaloryferach. Duży spadek temperatury w mieszkaniu może być przyczyną niebezpiecznych uszkodzeń.
Pamiętajmy też o dokładnym zabezpieczeniu mieszkania. Święta to czas wzmożonej aktywności złodziei, którzy wykorzystują nieobecność domowników. Dokładnie zamknijmy więc wszystkie okna i drzwi. Warto też powiadomić o naszym wyjeździe sąsiadów. Uprzedzeni o naszej nieobecności będą zwracać uwagę na podejrzane osoby kręcące się wokół naszego domu czy mieszkania.
Pamiętanie o tych kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa sprawi, że po tych Świętach będziemy mieli tylko miłe wspomnienia.
Źródło: Allianz