Allianz w Europie Środkowej i Wschodniej odnotował dobre wyniki po półroczu

Allianz osiągnął dobre wyniki za pierwsze sześć miesięcy 2011 roku w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Łączne przychody wyniosły 2 072 mln euro w porównaniu do 2 042 mln euro w pierwszej połowie 2010 roku.

Zysk operacyjny wzrósł o 54% do 144 mln euro wobec 94 mln euro w analogicznym okresie poprzedniego roku. Przychody netto wzrosły dwukrotnie do 120 mln euro z 60 mln euro w roku poprzednim.

– Intensywny rozwój Allianz w Europie Środkowo-Wschodniej, nie tylko pod względem całkowitych przychodów, ale również duży wzrost zysku operacyjnego i zysku netto pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze i a nasz model biznesowy się sprawdza. Elastyczny i zdywersyfikowany portfel pozwala nam równoważyć słabsze wyniki na niektórych rynkach dobrymi wynikami na innych – powiedział Manuel Bauer, członek zarządu Allianz SE odpowiedzialny za rynki rozwijające się.

Ubezpieczenia majątkowe

W segmencie ubezpieczeń majątkowych w Europie Środkowej i Wschodniej wysokość składki przypisanej brutto w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2011 roku wyniosła 1 398 mln euro, co stanowi nieznaczny wzrost w porównaniu do 1 390 mln euro w analogicznym okresie w 2010 roku.

Podczas gdy przychody Allianz z działalności na Węgrzech i w Rumunii spadły w wyniku na kurczenia się rynku w wyniku pogorszenia koniunktury i konkurencji cenowej, grupa osiągnęła wzrost przychodów ze sprzedaży na innych rynkach, przede wszystkim w Czechach, Polsce i Rosji.

Półroczny zysk operacyjny w ubezpieczeniach majątkowych w regionie wyniósł 82 mln euro, co stanowi wzrost o 46% wobec 56 mln euro w pierwszych sześciu miesiącach 2010 roku. Głównym czynnikiem wzrostu rentowności była poprawa wskaźnika szkodowo-kosztowego (combined ratio), który w pierwszej połowie 2011 roku poprawił się do poziomu 96,6% z 99,8% w roku ubiegłym.

Szczególnie wyróżnia się na wynik na Słowacji, gdzie zysk wyniósł 44 mln euro w porównaniu z 20 mln euro w pierwszej połowie 2010 roku. Ten wzrost uwzględnia już roszczenia z tytułu powodzi letnich, które miały miejsce pod koniec drugiego kwartału 2011 roku, za które Allianz wypłacił klientom 1,8 mln euro odszkodowań.

– To bardzo obiecujący trend. Poprawiamy rentowność i wskaźniki szkodowości w całym regionie. Wykorzystując ten pozytywny trend, w drugiej połowie 2011 roku będziemy koncentrować się na działaniach wspierających zyskowny wzrost, w szczególności na rozwoju kanałów dystrybucji i dalszej redukcji kosztów – powiedział Bruce Bowers, kierujący w Allianz regionem Europy Środkowej i Wschodniej.

Ubezpieczenia życiowe

Zebrana składka w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2011 roku z ubezpieczeń życiowych w Europie Środkowej i Wschodniej wyniosła 609 mln euro w porównaniu z 608 mln euro w poprzednim roku.

Allianz odnotował znaczny wzrost składek w tym segmencie w Rosji (o 88% do 24 mln euro) oraz Czechach (wzrost o 13 procent do 84 mln euro). Trudne warunki gospodarcze miały negatywny wpływ na działalność Allianz w segmencie życiowym Allianz na Węgrzech, gdzie przychody spadły o 18% do 108 mln euro, mimo udanej kampanii promującej produkty z jednorazową składką.

Zysk operacyjny spadł o 10% do 39 mln euro, w porównaniu z 45 mln euro w pierwszej połowie 2010 roku, głównie z powodu sytuacji na Węgrzech.

Bruce Bowers: „Nasz biznes w segmencie ubezpieczeń życiowych w Europie Środkowej i Wschodniej ma solidne podstawy i w większości krajów wyniki są zgodne z oczekiwaniami. Jedynie na Węgrzech sytuacja gospodarcza pokrzyżowała nasze plany, ale wzrost przychodów w Czechach i Rosji pomógł to zrównoważyć. Obserwujemy też wśród naszych klientów wzrost zainteresowania inwestowaniem na przyszła emeryturę.”

Fundusze emerytalne i zarządzanie aktywami

W pierwszej połowie 2011 roku, działalność Allianz w obszarze inwestycji rozwijała się w każdym kraju w Europie Środkowej i Wschodniej z wyjątkiem Węgier, gdzie miała miejsce nacjonalizacja funduszy emerytalnych, w wyniku czego w drugim kwartale do budżetu Państwa przekazanych zostało 1,4 mld euro aktywów funduszy emerytalnych. Aktywa innych funduszy emerytalnych w regionie wzrosły w pierwszej połowie roku o 10%.

Segment zarządzania aktywami w Europie Środkowej i Wschodniej odnotował w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2011 roku wzrost o 20% do 0,9 mld euro. Łączne aktywa funduszy emerytalnych i inwestycyjnych osiągnęły na koniec czerwca 2011 r. poziom 8,0 mld euro w porównaniu z 8,6 mld euro na koniec 2010 roku. Jednak wyłączając rynek węgierski wartość aktywów w zarządzaniu wzrosła o 11%.

Rozwój w Rosji

Wniosek o zgodę na przejęcie CJSC Allianz Rosja i OJSC IC Progress Garant przez OJSC IC ROSNO złożony do rosyjskich instytucji nadzoru (Federalnej Służby Antymonopolowej i Federalnej Służby ds. Rynków Finansowych) został zaakceptowany. Integracja spółek jest kolejnym krokiem w kierunku wdrożenia planów strategicznych Grupy Allianz w Rosji. Celem unifikacji jest stworzenie rentownej firmy wspieranej kapitałowo przez Allianz SE. Ponadto, decyzja ta podkreśla znaczenie dla Grupy Allianz Rosji jako jednego z najszybciej rozwijających się rynków.

Bruce Bowers: „Dzięki połączeniu sił i najlepszych praktyk z trzech firm wkraczamy w nowy etap rozwoju, dając klientom w Rosji dostęp do całej gamy produktów Allianz od ubezpieczeń po zarządzanie aktywami”.

Źródło: Allianz