AMB Consulting: Komentarz poranny

Odczyty tych figur pozostały bez większego wpływu na rynek walutowy. Eurodolar ponownie testował okolice ostatnich maksimów popołudniu, kiedy stopniowo napływały dane zza Oceanu. Według treści raportu Challengera w lutym planowano zwolnic 72 091 pracowników wobec 74 986 zwolnionych w styczniu. Według raportu ADP w tym samym miesiącu ma być 23 tysiące mniej etatów. Zrewidowane kwartalne dane z ostatnich 3 miesięcy 2007 roku wskazały na wzrost kosztów pracy o 2,6% a wydajności pracy jedynie o 1,9%. Po tych informacjach eurodolar przetestował dzisiejsze maksimum, jednak po publikacji zaskakująco wysokiego poziomu indeksu ISM amerykańskiego sektora usług w lutym (49,3 pkt wobec 44,6 pkt ostatnio oraz 48,5 pkt oczekiwanych) zielony zyskał chwilowo na wartości w stosunku do wspólnej waluty. Jednak fakt, że poziom wyżej wspomnianego indeksu nadal znajduje się poniżej 50 pkt, co wskazuje na drugi miesiąc recesji, i jednocześnie opublikowany spadek dynamiki zamówień przemysłowych o 2,1% w styczniu spowodował jeszcze jedną falę osłabienia dolara. O godzinie 16:37 jedno euro kosztowało 1,5237 USD. Ruch na północ kontynuowany był również na sesji amerykańskiej, podczas której opublikowana została Beżowa Księga FED, comiesięczny raport o stanie amerykańskiej gospodarki. Okazało się między innymi, że spowolnienie rozwoju odnotowano w ośmiu z dwunastu dystryktów. Wczorajszy dzień para EUR/USD ponownie rozpoczynała blisko poziomów wsparcia 1,5160 – 1,5165. W ciągu dnia kurs ten po teście minimów na poziomie 1,5146 powędrował na północ aby zaraz przed zamknięciem europejskiej sesji testował wczorajsze maksima w okolicach ceny 1,5250 USD za jedno euro. Wcześnie rano przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji europejskiej eurodolar testował cenę 1,53 USD za jedno euro.

Rynek polski

Wczorajszy dzień upłynął spokojnie na polskich parach walutowych. Wszystkie pozostały w szerokich przedziałach wahań wyznaczonych pod koniec lutego i jedynie para USD/PLN w ślad za parą EUR/USD wykazała większą dynamikę ruchu na południe w kierunku psychologicznego wsparcia przy cenie 2,30 PLN za jednego dolara. Jednostka amerykańskiej waluty o godzinie 16:45 kosztowała 2,3079 PLN wobec 2,3285 PLN o godzinie 9:00. Kurs pary EUR/PLN pozostał w dniu wczorajszym w zakresie wahań 3,5241 – 3,5328 testując jego dolne ograniczenie o godzinie 16:46. Para GBP/PLN również konsolidowała swój ruch w przedziale 4,5856 – 4,6026. O godzinie 16:47 jeden funt warty był 4,5925 PLN.

Krótkoterminowa prognoza:

Rynek zagraniczny:

W pierwszej części dzisiejszego dnia poznamy dynamikę styczniowych zamówień przemysłowych w Niemczech, jednak uwaga inwestorów skupi się dzisiaj na decyzjach banków centralnych Strefy euro oraz Wielkiej Brytanii. Nie powinny one zaskoczyć inwestorów i koszty pieniądza w Eurolandzie oraz na Wyspach Brytyjskich pozostaną niezmienione. Taki scenariusz nie powinien w dniu dzisiejszym zaszkodzić wspólnej walucie, która zyskuje ostatnio na wartości na fali dobrych danych z europejskiej gospodarki. Późnym popołudniem poznamy tygodniową liczbę nowych bezrobotnych, która może potwierdzić złą sytuację na amerykańskim rynku pracy, oraz indeks podpisanych umów kupna domów na wtórnym amerykańskim rynku nieruchomości. Odczyty tych ostatnich danych mogą być decydujące dla dalszego ruchu eurodolara, który obecnie testuje ważny psychologiczny poziom oporu 1,53.

Rynek Krajowy:

Polskie pary walutowe od początku tygodnia pozostają w konsolidacji. Wraz ze wzrastającym kursem eurodolara zwiększa się prawdopodobieństwo wybicia ich kursów dołem, jednak jak na razie nadal bronią się ważne psychologiczne linie wsparcia przy cenach 2,30 PLN za jednego dolara, 3,50 PLN za jedno euro. Jeśli nie nastąpi ich przełamanie to może dojść do wyraźniejszej korekty ostatniej aprecjacji złotówki.

EUR/USD Kurs EUR/USD zdołał wyjść z krótkoterminowego trendu bocznego. Wybicie górą było dynamiczne i bez problemu pokonało opór na poziomie 1,5276. Po tak szybkim wzroście popyt osłabł i nastąpiła lekka korekta. Po kilku godzinach kurs zaczął zwyżkować docierając aż do poziomu 1,5306, który jest teraz jedynym oporem. Po jego przełamaniu spodziewane są dalsze wzrosty.

USD/PLN Na parze USD/PLN nadal widzimy obronę wsparcia na poziomie 2,30. Jeśli nie nastąpi przełamanie to zwiększy się prawdopodobieństwo korekty, jednak dużym zagrożeniem dla takiego scenariusza jest wzrostowa tendencja kursu pary EUR/USD.

EUR/PLN Krótkookresowy trend horyzontalny na wykresie EUR/PLN waha się między poziomami 3,5448 i 3,5085. Psychologiczna granica w obrębie poziomu 3,5 nie pozwala notowaniom na zejście w dół. Prognozowane jest teraz zejście w dół do poziomów 3,5059. Należy jednak bacznie obserwować wykres, gdyż przebicie psychologicznego wsparcia (3,5) oznaczałoby powrót do spadków.

GBP/PLN Wędrówka GBP/PLN wygląda podobnie do EUR/PLN. Wykres znajduje się obecnie w trendzie horyzontalnym, a wsparciem jest poziom 4,5742. Pokonanie tego poziomu będzie oznaczało powrót do spadków.