AMB Consulting: Komentarz poranny

W momencie publikacji dane te nie wpłynęły znacząco na rynek i brytyjskiego funta. Wydarzeniem dnia była dzisiejsza również przedpołudniowa publikacja bardzo dobrych informacji z europejskiego sektora przemysłowego. Styczniowa dynamika produkcji przemysłowej w Strefie euro wzrosła niespodziewanie aż o 0,9% m/m i do poziomu 3,8% r/r. Również poprzednie dane zostały zrewidowane do góry z miesięcznego spadku o 0,2% do poziomu bez zmian oraz z poziomu 1,3% r/r do 1,7% r/r. Takie dane uzasadniały późniejszą wypowiedź przedstawiciela EBC Junckera, że nie widzi on ryzyka wpadnięcia europejskiej gospodarki w okres recesji jednocześnie jednak zaznaczył, że w 2008 roku dynamika PKB może być trochę mniejsza od potencjalnej. Podobnie jak szef EBC Trichet wyraził on niepokój związany z duża zmiennością kursów na rynku walutowym. W między czasie eurodolar po dobrych danych z Europy rozpoczął dynamiczną wędrówkę na północ, aby o godzinie 15:09 ustanowić nowe historyczne maksimum przy cenie 1,5505 USD za jedno euro. Odreagowanie nastąpiło dopiero po zaskakująco dużym wzroście amerykańskich zapasów ropy naftowej w tygodniu zakończonym 7 marca. Zapasy wzrosły o 6,2 miliona baryłek do poziomu 311,6 milionów baryłek wobec oczekiwanego wzrostu o 1,6 miliona baryłek. Ten informacje spowodowały spadek ceny baryłki ropy poniżej 108 USD za baryłkę i umocnienie dolara wobec euro do poziomu 1,5460 o godzinie 16:08. O godzinie 16:22 jednostka wspólnej waluty warta była 1,5476 USD. Był to jednak efekt bardzo krótkotrwały, gdyż na sesji amerykańskiej ropa ponownie podrożała osiągając o godzinie 19:40 kolejne historyczne maksimum na poziomie 110,12 USD za baryłkę, co przełożyło się na zbliżenie kursu EUR/USD do ceny 1,5586 USD za jedno euro. Rano o godzinie 8:00 jednostka wspólnej waluty warta była 1,5554 USD.

Rynek polski

W dniu wczorajszym złotówka kontynuowała umocnienie szczególnie w stosunku do słabnącego dolara oraz słabego funta sterlinga. Na GPW w Warszawie po wtorkowym dynamicznym wzroście indeksów było spokojniej a indeks WIG-20 zakończył dzień na niewielkim plusie 0,4%. Jeden dolar o godzinie 16:26 kosztował 2,2776 PLN wobec 2,2966 PLN o godzinie 9:00. Nowe historyczne minima zostały ustanowione pod wpływem zdecydowanego dalszego ruchu eurodolara na północ. Para EUR/PLN zamknęła swoje wczorajsze wahania w szerokim przedziale 3,5241 – 3,54. O godzinie 16:28 jednostka wspólnej waluty warta była 3,5280 PLN. Jeden funt o godzinie 16:28 kosztował 4,6020 PLN wobec 4,6224 PLN o godzinie 9:00. Wczorajsze dane z Wielkiej Brytanii nie były impulsem, który powstrzymałby spadek wartości brytyjskiej waluty w stosunku do umacniającej się od początku tygodnia złotówki.

Krótkoterminowa prognoza:

Rynek zagraniczny:

W dniu dzisiejszym swoją uwagę inwestorzy skupią na popołudniowych danych z USA dotyczących dynamiki sprzedaży detalicznej w lutym oraz cen importowych i eksportowych w tym samym okresie. Oba odczyty tych figur będą według prognoz niższe od poprzednich. Niska dynamika sprzedaży detalicznej potwierdzi kiepską kondycję amerykańskiej gospodarki oraz nastroje konsumentów, których budżety domowe zostały w sposób znaczący ograniczone wysokimi cenami paliwa ogrzewania i elektryczności. Natomiast spadek cen importowych i eksportowych zmniejszy presję inflacyjną i pozwoli FED-owi ponownie zdecydowanie obniżyć koszt pieniądza na posiedzeniu FOMC zaplanowanym na 18 marca. Te przesłanki pozwalają prognozować dalszy zdecydowany ruch pary EUR/USD na północ.

Rynek Krajowy:

Polscy inwestorzy dzisiaj o godzinie 14:00 poznają poziom lutowej inflacji konsumentów w naszym kraju, który ponownie ma wzrosnąć. Taki niemal pewny scenariusz przełoży się zapewne na wzrost prawdopodobieństwa dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez RPP, co wpływać będzie na umocnienie złotówki. Drugim czynnikiem umacniającym złotówkę szczególnie w stosunku do zielonego jest nadal możliwy ruch eurodolara na północ.

EUR/USD Wczoraj para EUR/USD po długiej walce pokonała opór na poziomie 1,5495. Na początku zachowanie wzrostu było niepewne, ale napływające dane wzmocniły presje popytową i kurs bez problemów poszybował w górę. Obecnie EUR/USD porusza się linią długoterminowego trendu, która była testowana już trzykrotnie. Przewidywany jest dalszy ruch w górę do poziomów 1,5959.

USD/PLN Od kilku dni para USD/PLN poruszał się trendem bocznym w zakresie 2,30-2,32. Wyłamanie z trendu horyzontalnego i przebicie poziomu 2,30 dało znak , że długoterminowy trend spadkowy będzie dalej kontynuowany. Przewidywalny jest dalszy spadek notowań.

EUR/PLN Na parze EUR/PLN w dalszym ciągu mamy do czynienia z trendem spadkowym , który został zachwiany przez niewielką korektę mającą miejsce kilka dni temu. Przełamanie psychologicznego poziomu 3,50 potwierdzi powrót do spadków.

GBP/PLN Na parze GBP/PLN miało miejsce silne odreagowanie, które wywindowało kurs do poziomu 4,6993. Obecnie przewiduje się krótkoterminowy trend spadkowy. Silnym wsparciem jest poziom 4,6055, którego przebicie otwiera drogę do dalszych spadków do okolic 4,5748.