AMB Consulting: Komentarz poranny

Wskazywałoby to na początek recesji i ryzyko pogłębienia się obecnego spowolnienia gospodarczego w Strefie euro. Taki scenariusz sprzyjał będzie zielonemu i chociaż popołudniu aprecjacja amerykańskiej waluty wobec euro może zostać powstrzymana przez kolejne złe dane z amerykańskiego rynku pracy oraz sektora przemysłowego, to decydujący wpływ w dniu dzisiejszym na rynek walutowy będzie miał komentarz po decyzji FED o najbardziej prawdopodobnym pozostawieniu kosztów pieniądza na niezmienionym poziomie. Spodziewamy się jastrzębiego wydźwięku wypowiedzi Bena Bernanke co powinno podtrzymać lepszy sentyment do dolara.

Rynek polski:

Polscy inwestorzy skupią dzisiaj swoją uwagę na posiedzeniu RPP. Najważniejszy dla dalszy ruchów par złotówkowych będzie wydźwięk komentarza po decyzji o ponownym podniesieniu kosztów pieniądza o 25 pb. Spodziewamy się, że komentarz ten będzie miał charakter bardziej gołębi niż ostatnio a RPP będzie chciała „przeczekać” okres wakacyjny w celu oceny wpływu na gospodarkę ostatnio prowadzonej restrykcyjnej polityki monetarnej. RPP szczególnie może się zaniepokoić kolejnym słabszym odczytem dynamiki produkcji przemysłowej w maju, drugim od marca bieżącego roku Taki scenariusz będzie sprzyjał rozpoczęciu wyraźnej korekty ostatniej aprecjacji naszej waluty.

ANALIZA TECHNICZNA

EURUSD

Notowania EUR/USD w swoim ruchu do góry napotkały na ważną przeszkodę w postaci oporu na poziomie 1,5654, który skutecznie dał kres krótkookresowym wzrostom. Obecnie notowania ponownie zbliżają się do tego silnego oporu i kwestia jego przebicia decydowała będzie o dalszych ruchach Eurodolara. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem od strony technicznej jest dalsza wędrówka w górę do poziomów 1,5815-1,5840.

Drugim nieco mniej prawdopodobnym scenariuszem jest delikatne osuwanie się kursu aż do granic 1,53-1,5283, gdzie występuje silne wsparcie.

USDPLN

Kurs USD/PLN nie ma zamiaru opadać niżej i w dalszym ciągu pozostaje w krótkoterminowym ruchu bocznym. Zakres jego wahań to poziomy 2,1366- 2,2179. Wyjście kursu poza te ramy będzie determinować dalszą wędrówkę USD/PLN. Najbardziej prawdopodobne jest jednak przełamanie oporu na poziomie 2,1366 i wędrówka w dół aż do rozwinięcia 161,8% ostatniej fali spadkowej Fibonacciego co stanowi poziom 2,1286.

EURPLN

Kurs EUR/PLN po raz kolejny dotknął dolnego ograniczenia kilkuletniego kanału spadkowego. Ekstrapolując poprzednie przypadki można przypuszczać, iż obecnie powinno nastąpić odbicie, które popchnie kurs o 400-500 punktów do góry od poziomu 3,3538.

Możliwa jest również 100-200 punktowa kontynuacja spadków i przebicie dolnego ograniczenia linii kanału spadkowego. Po tym jednak powinno nastąpić 400-500 punktowe odbicie.

GBPPLN

GBP/PLN od ponad miesiąca znajduje się w krótkoterminowym trendzie horyzontalnym. Ograniczenie tych ruchów to ceny 4,3173 i 4,2169 złotówki za funta. Przebicie któregokolwiek z tych poziomów wyznaczy nowy kierunek ruchu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest dalsza wędrówka w dół i zepchniecie kursu w okolice 4,17-4,15.