Amrest, Bankier.pl i Cyfrowy Polsat na podium

Ranking przeprowadzony w drugiej połowie stycznia obejmuje 374 spółki giełdowe, które prześwietlało 181 specjalistów: maklerzy, analitycy i doradcy inwestycyjni. Oceniano kompetencje zarządu, kompleksowość oferty, relacje z inwestorami, perspektywy rozwoju i szeroko zakrojony sukces odniesiony w 2008 r.

Zeszłoroczni laureaci nie zdołali utrzymać się na podium. Zepchnął ich Amrest, m.in. operator restauracji KFC i Pizza Hut, który otrzymał najwyższe noty w kategorii „perspektywy rozwoju”. Niektórzy postrzegają ten wybór jako kontrowersyjny, szczególnie za sprawą głośnego przejęcia Sfinksa, którego założyciel zarzucał Amrestowi nieczystą grę. Oceniający spółkę specjaliści uznali to zaś za godną pochwały skuteczność.

„Branża medialna – radio, telewizja, prasa – to z reguły obok budowlanki jedna z pierwszych ofiar kryzysów gospodarczych. Jak wynika z różnych prognoz Internet ma jednak szansę wyjść obronną ręką z największej od lat, trwającej zawieruchy. To sugeruje również wysokie, drugie miejsce w naszym zestawieniu portalu biznesowego Bankier.pl. Wartość spółki potwierdza jej giełdowy kurs, który w ubiegłym roku był dwa razy mocniejszy, niż cały rynek. Specjaliści docenili przede wszystkim perspektywy spółki i wysoki poziom relacji z inwestorami. Ci ostatni wciąż mają nadzieję, że portal doczeka się w końcu zapowiadanego od miesięcy inwestora branżowego.” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Najniżej, ale wciąż na podium, uplasował się Cyfrowy Polsat, który po ubiegłorocznym debiucie z pozytywnym skutkiem opierał się bessie i który w najbliższym czasie awansuje do prestiżowego indeksu WIG20. Spółka Zygmunta Solorza została doceniona m.in. za najlepszy zarząd wśród wszystkich giełdowych spółek.

Kto jeszcze znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu? Za skutecznych finansistów i dobry zarząd doceniony został odzieżowy LPP, Cersanit natomiast uplasował się wysoko za sprawą wysokiej jakości swoich produktów. Branża informatyczna reprezentowana jest tu aż przez dwie spółki: Asseco Poland i Asseco Business Solutions. Żywiec doceniono za poprawiające się wyniki, politykę dywidend i relatywnie mocny kurs na giełdzie oraz jakość oferowanych produktów. Ubiegłoroczny lider – TVN – w tym roku jest czwarty.

„Puls Biznesu” nie zapomina o przedstawicielach branży bankowej, którzy w ubiegłym roku znaleźli się na podium. Niestety, branża finansowa obecnie nie ma się najlepiej, dlatego np. BZ WBK czy ING BSK tym razem nie znalazły się nawet w obrębie pierwszej dziesiątki.

Poniżej zamieszczamy pierwszą dziesiątkę spółek z rankingu „Pulsu Biznesu”. Z pełną listą można zapoznać się na stronie internetowej dziennika, a także we wtorkowym papierowym wydaniu.

Ogólna ocena spółki (pkt.)*

1 AMREST HOLDINGS N.V. 75,00
2 BANKIER.PL S.A. 74,11
3 CYFROWY POLSAT S.A. 73,33
4 TVN S.A. 72,38
5 LPP S.A. 69,39
6 HTL-STREFA S.A. 68,37
7 ASSECO BUSINESS SOLUTIONS S.A. 68,13
8 GRUPA ŻYWIEC S.A. 67,62
9 CERSANIT S.A. 67,62
10 ASSECO POLAND S.A. 67,03

* Wyboru Giełdowej Spółki Roku „PB” dokonują specjaliści rynków kapitałowych – analitycy giełdowi, doradcy inwestycyjni i maklerzy. Reprezentują oni domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, inwestycyjne i powiernicze, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe z całego kraju. Ankietowani odpowiadają na pytania w specjalnym sondażu telefonicznym, który na zlecenie redakcji przeprowadza Pentor Research International.

W sondażu przeprowadzonym w drugiej połowie stycznia 2009 r. (15-30) uczestniczyło 181 respondentów – 54 analityków, 74 doradców i 53 maklerów. Każda ze spółek była oceniana co najmniej przez 16 specjalistów, przynajmniej po 5 z każdego segmentu. Oceny dokonywane były w 7-punktowej skali, według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielanych spółce punktów. Wyniki sondażu były uszeregowane według wartości średniej ocen. Na podstawie ilorazu sumy średnich z pierwszych pięciu kryteriów opracowywano indeks ogólny, wyłaniający najlepiej ocenione spółki giełdowe. Dla większej przejrzystości podrankingów i rankingu ogólnego średnie ocen były przeliczone na skalę 100-punktową, co oznacza, że maksymalna ocena mogła wynieść 100 pkt. W ubiegłorocznej edycji rozpiętość indeksu ocen kształtowała się od 22,08 do 78,57. W ty roku – od 31,75 do 75 punktów.

Źródło: Andrzej Stec, „Amrest Giełdową Spółką Roku”, „Puls Biznesu” 17.02.2009