Analiza struktury Aviva Gwarancja Akcje Europejskie

Do 10 lipca br. trwają zapisy na najnowszy produkt strukturyzowany firmy Aviva (d. Commercial Union) – Aviva Gwarancja Akcje Europejskie. Ze względu na ciekawe aktywo bazowe (indeks SGI WISE Long/Short Vol Target) i wysoki udział w jego wzroście, warto się przyjrzeć tej strukturze bliżej.

Jest to produkt strukturyzowany oferowany w formie indywidualnego ubezpieczenia na życie i dożycie, trwający 3 lata i 9 miesięcy. Minimum inwestycyjne ustalono na poziomie 10 tys. zł, a pozostałe parametry oferty znaleźć można w profilu struktury Aviva Gwarancja Akcje Europejskie.

SGI WISE Long/Short Vol Target (Bloomberg: SGIXWIVT Index) to indeks typu long/short, który może zarabiać niezależnie od sytuacji rynkowej, zarówno na wzrostach, jak i na spadkach aktywa bazowego. Indeks jest zarządzany według modelu stworzonego przez bank Société Générale. Proces rozpoczyna się od wyselekcjonowania europejskich spółek o kapitalizacji przekraczającej 3 mld euro. Następnie, na podstawie wielu czynników fundamentalnych, przyznawany jest im rating, a w sumie pod uwagę bierze się 8 kryteriów. W końcu wybieranych jest 10 proc. najlepszych i 10 proc. najgorszych firm. Te pierwsze są do indeksu kupowane, a te ostatnie – sprzedawane. Zmiana alokacji aktywów następuje co miesiąc. (Schemat procesu na grafice)

W teorii brzmi to nieźle – zarabiamy na wzrostach spółek najlepszych i na spadkach tych najsłabszych. Jak zatem kształtują się wyniki historyczne tej strategii i jaki ma ona potencjał zysku? Na pierwszy rzut oka strategia wygląda na bardzo dobrą. Nawet w okresach dekoniunktury potrafiła przynieść stosunkowo wysoką stopę zwrotu dla klienta.  Między kwietniem 1992 r. a majem 2008 r. zannualizowana stopa zwrotu wyniosła 11,43 procent. W tym samym okresie indeks EUROSTOXX600 był tylko 5,84 proc. nad kreską. Istotne jest również to, że SGI WISE Long/Short Vol Target charakteryzował się przy tym znacznie mniejszą zmiennością (między kwietniem 1992 r. a majem 2008 r. było to 7,8 proc.), a niska zmienność znacznie ogranicza ryzyko inwestycyjne.

Napisane maczkiem

Gdy jednak przeczytamy disclaimer indeksu Société Générale, dostrzeżemy, że nie wszystko złoto, co się świeci. Indeks działa od 16.02.2009 r., a wszystkie wcześniejsze dane to historyczne symulacje. Od dnia startu do 17.06.2009 r. – czyli w okresie, w którym na wszystkich giełdach byliśmy świadkami dynamicznej korekty wzrostowej, a indeks WIG20 wzrósł o ponad 30 proc. – SGI WISE Long/Short Vol Target Index stracił ponad 7 procent.

Trudno tak słabe wyniki wytłumaczyć niedostosowaniem strategii, bo przecież to cztery miesiące, więc indeks miał kilka szans na zmianę alokacji. Nie sposób ocenić, na ile różne są prawdziwe wyniki historyczne indeksu (od lutego 2009 r.) od tych, które powstały w wyniku symulacji. Bez wątpienia te rzeczywiste nie prezentują się najlepiej, zatem warto bacznie się im przyglądać.

Wykres 1: SGI WISE Long/Short Vol Target vs WIG20 w okresie od 16.02.2009 r. do 17.06.2009 r.

źródło: obliczenia własne Structus.pl

Jest także sens przyjrzeć się historycznym wynikom hipotetycznych struktur zbudowanych tak jak Aviva Gwarancja Akcje Europejskie. Produkt ma 100-proc. gwarancję kapitału i udział we wzroście indeksu między 80 a 100 proc. (ostateczna wysokość współczynnika zostanie ustalona po zakończeniu sprzedaży). Jeżeli stopa zwrotu z indeksu jest dodatnia i nie przekracza 100 proc., wtedy zysk klienta to iloczyn stopy zwrotu z indeksu i współczynnika partycypacji. Gdy stopa zwrotu z indeksu jest dodatnia i przekracza 100 proc., do obliczeń i tak bierze się wartość 100 proc., więc maksymalny zysk to iloczyn 100 proc. i współczynnika partycypacji.

Do analizy, która uwzględnia notowania od 1.01.1993 r. do 17.06.2009 r.,  założono partycypację na poziomie 90 proc., a także miesiąc jako 20 dni sesyjnych. Statystyka stóp zwrotu z tych hipotetycznych produktów wygląda bardzo okazale. Maksymalna wyniosła 90 proc., zaś średnia prawie pokrywa się z medianą (51 proc.) i równa aż 52 procent. Co więcej, 25 proc. najlepszych lokat osiągnęło stopę zwrotu wyższą niż 61 procent. Należy jednak pamiętać, że indeks funkcjonuje od 16.02.2009 r., a w tym okresie strategia nie osiągnęła dobrych rezultatów.

Wykres 2: Wyniki hipotetycznego produktu strukturyzowanego zbudowanego tak jak Aviva Gwarancja Akcje Europejskie

źródło: obliczenia własne Structus.pl

Podsumowując: indeks SGI WISE Long/Short Vol Target jest na pewno ciekawym aktywem, którego jednak (niezwykle atrakcyjne) stopy zwrotu pochodzą z symulacji, a nie prawdziwych wyników. Aviva Gwarancja Akcje Europejskie daje bardzo wysoki udział we wzroście tego indeksu, pozwala więc mieć nadzieję na wysokie zyski. Trudno rozstrzygnąć, czy słabe rezultaty w trakcie ostatniej korekty były dziełem przypadku, czy może rzeczywiste zarządzanie indeksem nie jest tak proste jak zrobienie historycznych symulacji.

Warto zaznaczyć, że przedstawianie historycznych stóp zwrotu z symulacji nie jest sytuacją wyjątkową. Tak samo jest np. ze strategią BNP Paribas New Frontier, która istnieje od 2007 r., ale BNP Paribas podaje jej wyniki od połowy lat 90. Indeks ten znamy m.in. ze struktur CU Gwarancja – Nowe Horyzonty (Commercial Union), ILU DILT 007 New Frontier (ING Bank), Inwestycja z Gwarancją (Axa) i Nowe Perspektywy II (New World Alternative Investments), a także (analizowanego na łamach Structus.pl) Pareto Noble Banku – pierwszej struktury z regularną składką.

współpraca: Norbert Duczkowski

Źródło: Structus.pl