Analiza sytuacji w funduszach UI TFI w obliczu majowych zmian na rynku akcji

– Ubiegłe dwa tygodnie były sprawdzianem mocnych nerwów, a inwestorzy już dawno nie czekali z taką niecierpliwością na poranne gazety oraz informacje z finansowych serwisów internetowych. Pokazuje to ogromną siłę opiniotwórczą, jaką obecnie dysponują media ekonomiczno-finansowe. – mówi Małgorzata Góra, prezes Union Investment TFI S.A. – W prasie pojawiło się dużo komentarzy odnośnie tej sytuacji, dzwoniło wielu klientów, którzy pytali, co zrobić w obecnej sytuacji. Nasza rekomendacja pozostaje niezmienna – inwestorzy lokujący długoterminowo w fundusze zrównoważone lub akcyjne nie powinni podejmować zbyt emocjonalnych decyzji, lecz spokojnie czekać, gdyż w dłuższej perspektywie fundusz odrobi stracone wyniki – wyjaśnia M. Góra.

Najważniejszym wnioskiem, jaki nasuwa się po analizie transakcji klientów dokonanych w maju w funduszach Union Investment TFI S.A., jest fakt, że – mimo nerwowych nastrojów na rynku – została utrzymana wysoka sprzedaż brutto funduszy. Z powodu „przedłużonego weekendu”, klienci byli mniej aktywni pod względem dokonanych transakcji – sprzedaż brutto osiągnęła najniższy poziom między 3 a 7 maja. Przez następne dwa tygodnie sprzedaż systematycznie rosła, aby w ostatnim tygodniu nieco spaść, jednak spadek nie był większy niż o 18%.

Przez cały miesiąc klienci najchętniej kupowali jednostki funduszu UniKorona Akcje FIO (udział w sprzedaży w kolejnych tygodniach w przedziale 25-35%) oraz UniKorona Zrównoważony FIO (udział w sprzedaży 19% – 32% w zależności od tygodnia). Przypuszczalnie klienci wzięli sobie do serca rekomendacje analityków rynku, którzy na łamach prasy mówili, że warto teraz tanio dokupować jednostki funduszy, inwestujących w części lub całości w akcje.

Na początku maja w funduszach Union Investment TFI S.A. spadła wartość odkupień, co mogło być spowodowane mniejszą aktywnością inwestorów ogółem, zaś po 8 maja następował systematyczny wzrost wartości wycofywanych pieniędzy. W porównaniu do pierwszego tygodnia, wartość odkupień w ostatnim tygodniu maja wzrosła o 120%. Część klientów wycofała środki w nadziei na „przeczekanie” spadków i dokonanie reinwestycji w fundusz. Czasu na zastanowienie i podjęcie decyzji mają sporo – zanim zostanie im zamknięty rejestr, musi minąć 60 dni.

W pierwszych 2 tygodniach maja struktura funduszy, z których wycofywane były pieniądze, była podobna, przy czym największy był udział UniKorona Obligacje FIO (odpowiednio 18% i 21%). W następnych 2 tygodniach sytuacja uległa zmianie i największe odpływy miały miejsce w UniKorona Akcje FIO – odpowiednio 33% i 36%).

Jeśli chodzi o konwersje, ich poziom zwiększył się w ostatnim tygodniu maja – o 53% w stosunku do poziomu z pierwszego tygodnia maja.

Ogólny bilans wpłat, konwersji i odkupień w maju zamyka się kwotą 68 mln na plusie.

Aktywa funduszy zarządzanych przez Union Investment TFI S.A. na koniec maja wynosiły 3,29 mld PLN.