Android Pay już dostępny w nowej aplikacji mobilnej mBanku. Klienci mogą płacić zbliżeniowo smartfonem

Potwierdziły się moje przypuszczenia z ubiegłego tygodnia – mBank „zintegrował” swoją nową aplikację z systemem płatności Android Pay. Użytkownicy mogą podpinać do programu co prawda tylko karty Mastercarda, ale taką debetówkę można sobie zamówić jako dodatkowy plastik do konta. Karty Visa będą trochę później.

 
Klienci mBanku posiadający telefony z systemem Android doczekali się w końcu mobilnych płatności zbliżeniowych. Bank nie budował „swojego” HCE – wykorzystał w tym celu system płatności Google. W ubiegłym tygodniu napisałem, że prawdopodobnie bank zintegruje swoją aplikację z Android Pay, tak by klienci mogli aktywować karty bezpośrednio w bankowej aplikacji mobilnej. Moje przypuszczenia się potwierdziły – żeby podpiąć kartę do portfela Android Pay nie trzeba wychodzić z aplikacji – wystarczy wybrać odpowiednią opcję wewnątrz apki mBanku. Bank podaje, że ten model został wykorzystany po raz pierwszy w Europie. Z informacji przekazanych przez przedstawicieli banku wynika, że bank nie planuje wdrażać „swojego” HCE. Będzie oferował tylko płatności Google.

Z płatności zbliżeniowych mogą skorzystać na razie wyłącznie posiadacze kart Mastercard. Karty Visa zostaną dodane nieco później – prawdopodobnie w okolicach wakacji. Nie jest to jednak problem dla osób. które mają karty Visa i chciałyby płacić telefonem. Wystarczy zamówić sobie dodatkowy plastik z logo Mastercard. Co ważne, warunki zwalniające z opłaty za używanie kart liczone są per klient, a nie per karta. Oznacza to, że klient może mieć kilka kart i nie zapłaci za ich obsługę jeśli wyrobi wymagany przez bank limit dla 1 karty (np. 300 zł łącznie dla wszystkich plastików).

Jak podaje mBank, karty Mastercarda stanowią około 40 proc. wydanych przez bank kart.

W aplikacji pojawił się dolny pasek do nawigacji

Wysuwane z prawej strony menu pozwala dodawać skróty do ekranu głównego

Sama aplikacja mobilna została zaprojektowana całkowicie od nowa. Jest ładna, działa szybko i na pierwszy rzut oka trudno jej cokolwiek zarzucić. Po zalogowaniu się do środka klient dostaje główny pulpit, gdzie w kółeczku zaprezentowany jest stan salda. Niżej jest historia ostatnich transakcji. Do pulpitu można sobie dodać ulubione skróty. Logowanie do aplikacji może odbywać się na dwa sposoby – tak jak do tej pory z wykorzystaniem PIN-u, lub za pomocą odcisku palca, jeśli posiadacie odpowiedni telefon.

Program posiada już one click Blika, czyli możliwość dokonywania płatności w ulubionych sklepach internetowych bez konieczności przepisywania kodu. Blik można też oczywiście wykorzystać do płatności w sklepach stacjonarnych – skrót wyciągnięty został na ekran logowania do aplikacji.


W nowej aplikacji pojawia się mobilna autoryzacja, czyli opracowana przez mBank autorska metoda potwierdzania transakcji. Zamiast przepisywania kodu z SMS-a, możecie otrzymać powiadomienie push i zatwierdzić transakcję mobilnie. Bank przekonuje, że taka metoda jest nawet bezpieczniejsza niż SMS-y, bo w treści powiadomienia push widać więcej szczegółów transakcji.

Na koniec 2016 roku mBank miał blisko 860 tys. klientów korzystających aktywnie z aplikacji mobilnej. Podczas konferencji prasowej prezes mBanku Cezary Stypułkowski powiedział, że liczy na to że bank osiągnie milion użytkowników aplikacji jeszcze w tym roku.

Płatności HCE udostępnia obecnie 12 banków komercyjnych: PKO BP, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, Bank Millennium, eurobank, Alior Bank, TMUB, Getin Bank, Raiffeisen Polbank, Nest Bank i mBank. Usługę oferuje też około 100 banków spółdzielczych.

Z ostatniego raportu PRNews.pl wynika, że na rynku jest już aktywnych około 300 tys. kart HCE. Płatności Android Pay oferują BZ WBK, Alior, TMUB, Nest Bank i mBank. Kart podpiętych do Android Pay jest zaledwie około 25 tys., ale jak przekonują przedstawiciele Google jesteśmy liderami pod względem liczby wykonywanych transakcji.