Android Pay w Nest Banku. Zobaczcie, jak podpiąć kartę i skonfigurować aplikację

Na początku marca klienci Nest Banku będą mogli skorzystać z systemu płatności mobilnych Android Pay. Ja dokonałem już kilku pierwszych płatności i mogę się podzielić wrażeniami. Zobaczcie, jak podpiąć kartę i skonfigurować aplikację.

Dzięki uprzejmości przedstawicieli Nest Banku mogłem przetestować system płatności mobilnych Android Pay przed jego oficjalną premierą. To testów wykorzystałem starą kartę, wydaną jeszcze pod szyldem Banku Smart.

Jak zacząć korzystać z Android Pay? W pierwszym kroku musicie oczywiście ściągnąć aplikację na telefon komórkowy ze sklepu Google Play. Do aplikacji trzeba wprowadzić dane karty. Można to zrobić na dwa sposoby – wykonać zdjęcie plastiku lub wpisać cyfry ręcznie. Następnie program poprosi was o przeczytanie regulaminu i zaakceptowanie zgody. Konieczne będzie zdefiniowanie blokady telefonu (jeśli takiej nie ma). Ze względów bezpieczeństwa, płatności nie będą działać na telefonie bez blokady.

W kolejnym kroku będziecie musieli zweryfikować waszą kartę. Otrzymacie SMS z kodem, który trzeba wprowadzić w odpowiednie pole. Po wprowadzeniu kodu pojawi się komunikat informujący o tym, że aplikacja jest gotowa. I to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o konfigurację programu. Teraz możecie udać się na zakupy.

Sama płatność wygląda w zasadzie tak samo jak płatność kartą zbliżeniową – wystarczy przyłożyć telefon do terminala POS. Telefon musi być wybudzony, czyli mieć podświetlony ekran. Nie trzeba go odblokowywać PIN-em lub wężykiem, logować się do aplikacji, czy wpisywać haseł. Oczywiście telefon musi mieć włączony moduł NFC.

Podobnie jak w przypadku zwykłej karty zbliżeniowej, transakcje Android Pay do kwoty 50 zł nie muszą być zatwierdzane PIN-em. Przy wyższej kwocie terminal POS poprosi was o podanie kodu. Tu wpisujemy PIN od karty, a nie od telefonu. Po wykonaniu transakcji wyświetli wam się ekran z podsumowaniem zakupu – i co ciekawe – z mapką wskazującą sklep, w którym dokonano transakcji.

Na tym nie kończą się jednak możliwości aplikacji Android Pay. Do programu można też podpiąć różne karty lojalnościowe. Później w trakcie dokonywania zakupów wystarczy wejść do aplikacji i wyświetlić w telefonie kod kreskowy do zeskanowania. Pamiętajcie też, że Android Pay to nie tylko płatności zbliżeniowe telefonem. Za jego pomocą można dokonywać płatności w interecie czy w niektórych programach mobilnych.

Wadą aplikacji jest natomiast brak możliwości sprawdzenia salda rachunku. W tym celu konieczne jest zalogowanie się do bankowości mobilnej banku. 

Android Pay wykorzystuje technologię HCE, która opiera się na tokenizacji. Organizacje płatnicze zapewniają, że rozwiązanie to jest bezpieczne, bo w trakcie płatności sklep nie otrzymuje numeru karty, a jedynie jego wirtualny, jednorazowy odpowiednik (token). Takie tokeny generowane są do konkretnej transakcji i działają z konkretnym telefonem. Nawet jeśli ktoś przechwyci taki sygnał, to i tak nie będzie mógł wykorzystać informacji do wykonania transakcji.

Biuro prasowe Nest Banku zapewnia, że usługa Android Pay zostanie udostępniona na początku marca. Będzie to już trzeci bank, który oferuje płatności od Google. Wcześniej pojawiły się one w BZ WBK, Aliorze i TMUB. Jak pisałem kilka dni temu, nie wszystkie banki są jednak zainteresowane udostępnieniem tej usługi. Część stawia na własne HCE. Dlaczego? O tym możecie dowiedzieć się z tego tekstu.