Antyki i współczesna fotografia

Wystawa, która potrwa od 23 sierpnia do 22 września, jest wspólnym przedsięwzięciem domu aukcyjnego DESY Unicum oraz Galerii 65. Patronem medialnym wystawy jest Elle Decoration.

Po raz pierwszy DESA Unicum zainteresowała się fotografią artystyczną w czerwcu br., kiedy to na aukcji dzieł sztuki wystawione zostały na licytację 2 fotografie Davida Michaela Kennedy’ego. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, m.in.: Williego Nelsona, Roberta Redforda, Christiana Slatera, Emilio Esteveza, Fernanda Garzoniego, Myrona Goldfingera i Jana Adelsona. Do tego grona dołączył polski kolekcjoner, który zakupił za 4.600 zł jedną z wystawionych na aukcji fotografii, przedstawiającą Iggy Popa.

Zorganizowana w galerii DESY Unicum wystawa prezentuje różnorodność osobowości twórców, która znajduje swoje odzwierciedlenie w tematach, zakątkach świata i postaciach, które ich fascynują i które uwieczniają na swych fotografiach. Tomek Niewiadomski wybrał kilka zdjęć z cyklu „Ludzie” i „Nowy York”, Jacek Poremba skoncentrował się na swoich podróżach po Sudanie i Włoszech, a Wojtek Wieteska opowiada za pośrednictwem fotograficznej odbitki, m in. o swoich wrażeniach z New York City. Z kolei zdjęcia wybrane przez Tomka Sikorę reprezentują kilka różnych tematycznie cykli: „Miejsca magiczne’, „Symbiosis”, „Zjawy” i „Ziemia obiecana”, a fotografie Davida Michaela Kennedy’ego z cyklu „Landscape” i „Dancers” pokazują różne oblicza Ameryki, widziane oczami dociekliwego obserwatora.

Na co dzień zdjęcia powyższych artystów wystawiane są w Galerii 65 przy ul. Bema 65 w Warszawie, której twórca i pomysłodawca – Tomek Niewiadomski – postawił sobie za cel uczynienie z niej miejsca spotkań niezwykłych ludzi, ważnych rozmów i odkrywania sztuki fotografii. W ten sposób pragnie uczestniczyć w kształtowaniu rynku kolekcjonerskich odbitek w Polsce, wierząc że przyszedł już najwyższy czas na jego tworzenie w Polsce.

„Już w najbliższych latach przekonamy się jak szybko wzrastać będzie w Polsce wartość kolekcjonerskich odbitek, które dzisiaj można nabyć już za kilka tysięcy złotych, a przy mniejszych formatach nawet za kilkaset złotych. Podobnie, jak osoby związane z Galerią 65, chcemy brać czynny udział w kształtowaniu rynku kolekcjonerskich odbitek fotograficznych w Polsce. Tym bardziej, że na świecie rynek fotografii, jakkolwiek stosunkowo młody, rozwija się dynamicznie, a wybrane odbitki osiągają na światowych aukcjach ceny rzędu kilkuset tysięcy USD” – mówi Juliusz Windorbski, prezes DESY Unicum, wyjaśniając tym samym zaangażowanie swojej firmy w to przedsięwzięcie.

Patronem wystawy jest magazyn Elle Decoration, z którym w ramach wspólnego projektu DESA Unicum przygotowuje specjalną sesję zdjęciową z wykorzystaniem prezentowanych zdjęć i dostępnych w galerii DESY Unicum obiektów. Jej efekty w postaci kompozycji współczesnej fotografii z antycznymi meblami i bibelotami będzie można podziwiać w grudniowym numerze Elle Decoration.

Wystawa czynna jest w godz. 11.00-19.00 (poniedziałek – piątek) i 11.00 – 16.00 (sobota). Wstęp bezpłatny.