Dubaj – wschodząca gwiazda
Nieruchomości w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jak na tamtejsze warunki nie są tanie.
– Trzeba zapłacić nawet 3 tys. dol. za metr mieszkania – mówi Jacek Szyc, właściciel agencji nieruchomości Carisma.
Dubaj ma być nowym centrum biznesowym i wszystko musi być tam naj… – także ceny nieruchomości. Powstają tam gigantyczne wieżowce i sztuczne wyspy – wszystko dzięki petrodolarom. Mimo że jest tam już drogo, to perspektywy tego rynku są bardzo atrakcyjne.
– Granica wejścia na tamtejszy rynek nieruchomości to 280 tys dol. – mówi Krzysztof Florek z agencji LifeHouse International.
– Za taką kwotę można kupić apartament wielkości 40–50 metrów. Nikt nie jest w stanie oszacować, o ile w tym roku wzrosną tu ceny nieruchomości, ale będą to wzrosty o kilkadziesiąt procent – dodaje.
Z kolei Grzegorz Gurbała z agencji Greg-Nieruchomości szacuje, że rocznie ceny nieruchomości w Dubaju rosną o ponad 30 proc. Dodatkowo ewentualny nabywca nieruchomości w tym mieście może liczyć na dochody z najmu – rocznie ok. 12 proc. wartości lokalu. Dochód jest w miarę pewny, bo Dubaj może się pochwalić chyba największym obłożeniem miejsc hotelowych na świecie. Inwestor, także z Polski, może kupić apartament w takim hotelu. Jest to droższe, bo kosztuje ok. 390 tys. dolarów. W takim mieszkaniu-studiu właściciel może mieszkać maksymalnie przez 30 dni w roku, a poza tym jest ono wynajmowane. Tylko dzięki najmowi inwestycja może się zwrócić w ciągu siedmiu, ośmiu lat, a biorąc pod uwagę spodziewany wzrost cen nieruchomości może to być znacznie szybciej, nawet w ciągu czterech, pięciu lat.
Egipt dla mniej zamożnych
Małe mieszkanie o wielkości 50 m2, atrakcyjnie położone nad Morzem Czerwonym, kosztuje 50 tys. dol., czyli nawet mniej niż 150 tys. zł.
– Ceny zaczynają się nawet od 25 tys. euro za lokal – mówi Grzegorz Gurbała.
– W Egipcie ceny nieruchomości są stosunkowo niskie i stąd w Polsce jest duże zainteresowanie tym krajem – wyjaśnia Jacek Szyc.
Choć jest to prawda, to w Egipcie ceny już bardzo wzrosły – o kilkadziesiąt procent rocznie. Eksperci sądzą jednak, że jeśli na przeszkodzie nie stanie polityka, to przez wiele lat ceny powinny tam szybko rosnąć.
Gdzie opłaca się kupować nieruchomości w Bułgarii? Czy kryzys na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych spowodował spadek cen w Hiszpanii ? Jaka przewagę w porównaniu z np. z francuskim Lazurowym Wybrzeżem – ma Hiszpania? Czy wynajem nieruchomości w Chorwacji jest opłacalny ? Co decyduje o wyborze nieruchomości za granicą ?
Więcej: Gazeta Prawna 26.05.2008 (101) – str.4