Mimo że formuła funduszu zamkniętego, jakim jest Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości, zakłada wypłatę pomnożonego kapitału na koniec trwania funduszu, w tym przypadku posiadacze certyfikatów funduszu mogą liczyć na coroczne wypłaty części dochodów funduszu, począwszy od czwartego roku jego funkcjonowania. Fundusz zamierza zainwestować w ciągu najbliższych trzech lat w nieruchomości biurowe, handlowe, magazynowe i mieszkaniowe w Polsce przynajmniej 500 mln złotych.
Zakładany okres trwania nowego funduszu BZ WBK AIB TFI S.A. to 8,5 roku. Towarzystwo dopuszcza jednak możliwość przedłużenia lub skrócenia tego okresu w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zmian na rynku nieruchomości. Zdaniem organizujących fundusz specjalistów obecna sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce jest bardzo korzystna dla inwestorów. Stosunkowo niskie ceny, w połączeniu z rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów z Unii Europejskiej, pozwalają oczekiwać wzrostu wartości polskich nieruchomości w okresie trwania funduszu. Potwierdzają to coraz liczniejsze transakcje z udziałem inwestorów zagranicznych.
Towarzystwo zamierza pozyskać do funduszu w drodze publicznej subskrypcji kapitał wartości od 150 do 350 mln złotych. Do funduszu mogą przystąpić zarówno inwestorzy indywidualni, jak i instytucjonalni, a ich kapitał będzie stanowić 30% środków, jakimi dysponować będzie fundusz. Pozostałe 70% to kredyt. W zależności od zainteresowania inwestorów, fundusz zainwestuje zatem na polskim rynku nieruchomości od 500 do 1 150 miliona złotych. Certyfikaty funduszu będą notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, co oznacza, że inwestorzy będą mogli wycofać swoje środki z funduszu przed jego zakończeniem.
Subskrypcja certyfikatów Arka BZ WBK Funduszu Rynku Nieruchomości SFIZ dla klientów indywidualnych trwać będzie od 11 maja do 4 czerwca 2004 roku, a minimalna kwota inwestycji w tym przypadku to 5 tysięcy złotych. Zapisy dla inwestorów instytucjonalnych będą prowadzone 8 i 9 czerwca i poprzedzi je trwające od 3 do 7 czerwca budowanie księgi popytu. W transzy instytucjonalnej certyfikaty będą zwolnione z opłaty za ich wydanie.
Zgodnie z założeniami polityki inwestycyjnej funduszu nie mniej niż 50 procent portfela nieruchomości stanowić będą nieruchomości biurowe, pozostałe 50 procent środków zostanie przeznaczone na nabycie nieruchomości handlowych, magazynowych i mieszkaniowych. Udział nieruchomości mieszkaniowych w portfelu funduszu będzie ograniczony do 25 procent. Fundusz planuje zakupić od 15 do 25 nieruchomości komercyjnych o wartości poniżej 15 mln euro każda, w celu czerpania bieżących dochodów z ich najmu; sprzedaż tych nieruchomości nastąpi w ostatnim roku działania funduszu. Przynajmniej jedna czwarta środków funduszu zostanie ulokowana w Warszawie i jej okolicach; kolejne nie mniej niż 25 procent w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Trójmieście i Szczecinie, a do 20 procent może zostać zainwestowane w Czechach i na Węgrzech.
Przeciętna roczna stopa zwrotu z inwestycji w Fundusz Rynku Nieruchomości powinna przekroczyć 10 %, co w efekcie po 8,5 roku powinno dać inwestorom zysk wysokości przynajmniej 120 procent. Wymierne korzyści z inwestycji w fundusz pojawią się jednak już wcześniej – po pełnym zainwestowaniu pozyskanych środków, tj. po trzech latach fundusz planuje wypłacać posiadaczom certyfikatów dochody w wysokości minimum 3 procent wartości nominalnej posiadanych certyfikatów. Zasadnicza część zysku będzie wypłacana na koniec trwania funduszu, po sprzedaży nieruchomości.
Na rozwiniętych rynkach kapitałowych, nieruchomości obok aktywów o wyższej płynności, stanowią uzupełnienie struktury portfela inwestycyjnego. Nieruchomość jest inwestycją długoterminową, i w dłuższej perspektywie czasowej może wykazywać wyższe zwroty niż aktywa płynne. Portfele aktywów, gdzie nieruchomości stanowią część portfela mają często wyższe zwroty niż niektóre portfele bez tych aktywów.
Fundusz będzie prowadził bezpieczną politykę inwestycyjną, co oznacza, że zainteresowany jest nabywaniem przede wszystkim nieruchomości w pełni wynajętych. Fundusz nie będzie inwestował w hotele, a także w grunty i nieruchomości specjalnego przeznaczenia. Szczególnie uważnie będzie badany ekologiczny aspekt inwestycji.
BZ WBK AIB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych to doświadczony podmiot na rynku funduszy. Towarzystwo istnieje od ponad 6 lat i obecnie zarządza ośmioma funduszami inwestycyjnymi o całkowitej wartości aktywów przekraczającej 2 mld zł, co stanowi ponad 5 procent udziału w rynku. Zarządzany przez Towarzystwo fundusz Arka Akcji FIO przyniósł inwestorom pomiędzy marcem 2003 r. a marcem 2004 r. zysk w wysokości 91 procent – to najlepszy wynik na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce. Kluczem do sukcesu Arka BZ WBK Funduszu Rynku Nieruchomości SFIZ jest profesjonalny zespół zarządzający funduszem składający się z doświadczonych fachowców. Ich doradcą będzie firma Knight Frank sp. z o.o., dysponująca 13 letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości w Polsce.