Atradius potraja zysk netto

Wilfried Verstraete, prezes firmy Atradius powiedział przy tej okazji: „Osiągnięta przez spółkę znaczna poprawa wyników to kolejne potwierdzenie skuteczności naszych wysiłków zmierzających do usprawnienia działalności firmy. Zaowocowały one lepszymi wynikami w zakresie działalności podstawowej, czyli ubezpieczenia kredytu. Z przyjemnością możemy zakomunikować, że – pomimo dokonania odpisu na rezerwy restrukturyzacyjne w wysokości 49 mln euro – nasze sprawne i skuteczne działania na poziomie operacyjnym przekładają się również na doskonałe wyniki finansowe”.

Podstawowe dane finansowe

• Zysk netto wzrósł o 228% do poziomu 50,0 mln euro (wobec 15,3 mln euro w 2003 r.), przy w zasadzie niezmienionym poziomie obrotów. Odzwierciedla to znaczną poprawę w zakresie kosztów likwidacji strat, przychodów z lokat oraz salda rozliczeń z tytułu reasekuracji; jest też wynikiem niższej efektywnej stopy podatkowej (na poziomie 14% wobec 48% w 2003 r.).

• Zysk brutto wzrósł o 104% do poziomu 58,0 mln euro (wobec 28,4 mln euro w 2003 r.).

• Wskaźnik kosztów likwidacji szkód obniżył się z 61% w 2003 r. do 47,5% w 2004 r., zaś całkowity wskaźnik kosztów ze 101,2% w 2003 r. do 91,5% w 2004 r.

• Rezerwa na odprawy z tytułu redukcji zatrudnienia (w tym na zmniejszenie wypłat emerytur) została utworzona na poziomie 54 mln euro.

• Dochód z lokat netto wzrósł o 6,7% do poziomu 64,6 mln euro (wobec 60,6 mln euro w 2003 r.), przy czym w obu latach osiągnięto dodatni wynik z realizacji lokat.

• Wysokość kapitału własnego wzrosła o 32,0% do poziomu 522,1 mln euro (wobec 395,5 mln euro w 2003 r.), głównie dzięki wpłatom akcjonariuszy w wysokości 86 mln euro (w tym z emisji własnej na poziomie 6,6 mln euro).

• Zwrot z kapitału (RoE) wyniósł średnio 12%, z wyłączeniem przyrostu kapitału zakładowego.

• Sprawozdanie finansowe za 2003 r. zostało uaktualnione ze względu na zmianę interpretacji międzynarodowego standardu sprawozdawczości finansowej (IFRS) dotyczącego księgowania rent/emerytur, która to interpretacja uniemożliwia uznanie niektórych składników aktywów związanych z emeryturami/rentami. Wysokość zysku netto przeszacowano z 17,5 mln euro na 15,3 mln euro, zaś poziom kapitału własnego na koniec roku sprawozdawczego – z 409,3 mln euro na 395,5 mln euro.

• Spółka wypłaci dywidendę w wysokości 0,10 euro na akcję (łącznie 5,66 mln euro).

Działalność ubezpieczeniowa

Zysk brutto z działalności podstawowej (w tym z działalności lokacyjnej) wzrósł o 125% do wysokości 67,3 mln euro wobec 29,9 mln euro w 2003 r., przy nieco obniżonym poziomie obrotów. Jest to głównie rezultatem spadku wskaźnika kosztów likwidacji szkód do poziomu 47,5% oraz wyższego zwrotu z lokat. Niższe koszty likwidacji szkód odzwierciedlają korzystniejsze wyniki w zakresie oceny ryzyka. Na wyniki w zakresie ochrony ubezpieczeniowej wystawców gwarancji (typu bonding) wpływ wywarły dwa przypadki znacznych roszczeń odnotowane w Holandii i w Niemczech. We Włoszech w 2004 r. obiecujące rezultaty w zakresie operacji typu bonding przyniosły działania podjęte na tym polu w roku poprzedzającym.

Faktoring

Przychody z operacji faktoringu wzrosły o 14%, przy stabilnym udziale w całości przychodów spółki. Pomimo znacznego przyrostu, działalność w tym segmencie nie osiągnęła jeszcze wystarczającej „masy krytycznej”. W tej sytuacji spółka zamierza wycofać się z operacji faktoringowych i skupić uwagę na ubezpieczeniu kredytu oraz windykacji należności czyli dziedzinach, w których jest w stanie działać bardziej efektywnie dla dobra klientów i akcjonariuszy.

Działalność usługowa

Dzięki lepszym wynikom w zakresie windykacji należności, wynik na działalności operacyjnej poprawił się o 5%. Zneutralizowało to 3% spadek przychodów z działalności usługowej, odzwierciedlający ogólne obniżenie poziomu aktywności gospodarczej wśród klientów ubezpieczonych w spółce Atradius, co przełożyło się na niższe przychody związane z wnioskami o limity kredytowe.

Struktura geograficzna

Z wyjątkiem rynków w Niemczech i krajach skandynawskich oraz segmentu pośredniej oceny ryzyka, gdzie odnotowano przyrosty o odpowiednio: 5,3%, 10,2% oraz 52,8%, obroty spółki utrzymywały się na ubiegłorocznym poziomie lub spadły. Odzwierciedla to bardziej zmienne warunki gospodarcze oraz ostrożniejsze i bardziej wyważone działania w zakresie oceny ryzyka w transakcjach typu bonding.

Wilfried Verstraete powiedział również: „Nasze dwa najważniejsze cele, zarówno w krótkiej jak i w dłuższej perspektywie, to wzrost obrotów oraz wzrost zysków. Ich osiągnięcie możliwe będzie dzięki wdrożonemu pod koniec 2004 r. planowi strategicznemu zakładającemu większą efektywność, lepszą współpracę z agentami i klientami oraz bardziej skuteczny i przyjazny klientowi model działania.”

Cele:

• Zakończenie restrukturyzacji prawnej i trzyletniego planu integracji systemów biznesowych i finansowych, rozpoczętego w 2002 r.; znacząca część restrukturyzacji prawnej została już wykonana, a zakończenie tego procesu jest planowane w drugiej połowie 2005 r.

• Budowa globalnej świadomości marki Atradius, produktów i usług jak również popularyzacja ogólnej wiedzy o pożytkach z ubezpieczania kredytu.

• Dalsze rozszerzanie oferty oraz obszarów działania w celu zaspakajania stale zmieniających się wymogów współczesnej gospodarki światowej.

• Zmniejszenie zatrudnienia o 15% (w przeliczeniu na pełne etaty) do końca 2006 r. Działania w tym kierunku rozpoczęto w końcu 2004 r. wraz z wprowadzeniem cieszącego się dużym zainteresowaniem programu zwolnień dobrowolnych, z którego skorzystało 240 pracowników.

• Wzrost obrotów i większa efektywność działalności operacyjnej w rezultacie wzrostu organicznego, przejęć oraz zwiększenia wydajności.

Perspektywy rynkowe

Światowy rynek ubezpieczenia kredytu charakteryzuje w 2005 r. rosnąca konkurencja oraz gotowość ubezpieczycieli do przyjęcia zwiększonego ryzyka. Tendencje te najprawdopodobniej utrzymają się w 2006 r., kiedy to zaostrzająca się rywalizacja na rynku będzie nadal wpływać na poziom cen. W opinii spółki Atradius największe możliwości wzrostu oferuje obecnie wprowadzanie nowych, innowacyjnych produktów pozwalających podjąć nowe wyzwania na rynkach dojrzałych oraz ekspansja na terenie „nowych (wschodzących) rynków”, gdzie istnieje szerokie pole do działalności o charakterze popularyzatorskim, uświadamiającej korzyści z oferowanych przez spółkę usług.

Nowe produkty i nowe rynki

Dla wsparcia rozwoju spółki Atradius utworzył Specjalną Jednostkę Produkcyjną z zadaniem rozwoju i wdrażania nowych produktów (i usług) nakierowanych na zaspakajanie zmieniających się potrzeb współczesnych firm o zasięgu międzynarodowym.

Wśród działań podejmowanych w 2004 r. na rzecz umocnienia pozycji spółki Atradius na rynkach o znaczeniu strategicznym oraz na rynkach nowych znalazły się:

• podpisanie nowej umowy reasekuracyjnej z New India Assurance,

• oficjalne rozpoczęcie działalności w Czechach i w Polsce, a także

• przejęcie amerykańskiej spółki International Collections Inc.

W 1-szej połowie 2005 r. są kontynuowane działania o podobnym charakterze, przykładowo:

• planowane podpisanie umowy o współpracy z japońską firmą Tokio Marine & Nichido Fire Insurance Co. Ltd.,

• otwarcie nowego oddziału spółki Atradius na Węgrzech,

• światowa kampania marketingowa popularyzująca markę Atradius oraz korzyści z ubezpieczenia kredytu.

Podsumowując, Wilfried Verstraete powiedział: „Rok 2004 oznaczał dla nas początek działalności w ramach nowej, lepiej zorganizowanej spółki. Wraz z przyjęciem nowej tożsamości korporacyjnej, wprowadzeniem programu świadomości marki oraz wzmocnieniem orientacji na klienta, Atradius jest gotów stawić czoła zmieniającym się stale wyzwaniom, przed jakimi stoją firmy na całym świecie, oferując im innowacyjne rozwiązania zwiększające ich dochody i płynność finansową.”

Atradius to jeden z największych na świecie ubezpieczycieli wierzytelności z rocznym przypisem składki rzędu 1,3 miliarda euro i 25-procentowym udziałem w globalnym rynku. Ubezpiecza od ryzyka niewypłacalności około 300 miliardów należności rocznie i dostarcza kompleksowych rozwiązań w zakresie transferu ryzyka, finansowania oraz zarządzania należnościami. Dzięki 3,6 tys. pracownikom oraz ponad 90 biurom w 40 krajach, Atradius posiada dostęp do informacji o 45 milionach przedsiębiorstw i podejmuje 10 tys. decyzji kredytowych dziennie. Rating firmy Atradius wynosi „A” wg Standard&Poor’s (perspektywa: stabilna) oraz „A2” wg Moody’s (perspektywa: stabilna). Większościowymi akcjonariuszami firmy są Swiss Re oraz Deutsche Bank.

W Polsce firma działa jako oddział zarejestrowanej w Holandii spółki Atradius od października 2004 r., lecz początki obecności firmy na polskim rynku sięgają 1998 r., gdy działalność ubezpieczenia kredytu kupieckiego była prowadzona w strukturach firmy Gerling Polska, należącej do niemieckiego ubezpieczyciela Gerling Credit Insurance Group. Dokonane w 2001 r. połączenie Gerling Credit z firmą NCM, międzynarodowym ubezpieczycielem kredytowym działającym od 1925 r. dało początek firmie Gerling NCM. Po zmianach w strukturze akcjonariatu i zmianie nazwy firma, obecnie całkowicie niezależna od grupy Gerling, od stycznia 2004 r. funkcjonuje w Polsce pod nazwą Atradius.