Atrakcyjne nadzieje polskich finansistów

Jedynie dwóch konkurentów zdołało wyprzedzić Karolinę Wojdyłę, Senior Business Analyst w Unilever Polska, podczas egzaminu oceniającego praktyczne umiejętności uczestnika z zakresu księgowości zarządczej (Management Accounting Performance Evaluation), będącego częścią profesjonalnych kwalifikacji zawodowych CIMA. Swoje trzecie miejsce przyjęła z satysfakcją. – Nie spodziewałam się aż tak dobrego wyniku. Włożyłam w to wiele wysiłku, ale w przygotowaniu do egzaminów pomagali mi również koledzy z pracy, którzy już wcześniej z sukcesem przeszli przez egzaminy kwalifikacyjne CIMA.

Karolina Wojdyła z Unileverem związana jest od 3 lat. Zaczynała tam jako stażystka w dziale finansowym, jednocześnie studiując na Akademii Ekonomicznej. Już po roku pracy, przełożeni widząc wyniki Karoliny, zaproponowali jej podniesienie kwalifikacji, poprzez przystąpienie do egzaminów CIMA. – Taka inwestycja w wybranych pracowników to u nas stała praktyka. Ja jestem dopiero na początku drogi do uzyskania ostatecznego międzynarodowego certyfikatu TOPCIMA, a już teraz mam bardzo samodzielne i odpowiedzialne stanowisko w strukturach finansów – mówi Karolina Wojdyła.

Szóste miejsce z egzaminu dotyczącego rachunkowości finansowej i podatków (Financial Accounting and Tax Principles) – zajęła Katarzyna Gospoś, która pracuje na stanowisku Kontrolera Finansowego w międzynarodowej firmie Schenck Process, producenta i dystrybutora urządzeń ważących i dozujących. – Poszukiwałam kwalifikacji, które kładą nacisk na strategiczne myślenie, podejmowanie decyzji, a także praktyczne wykorzystanie wiedzy finansowej, dlatego też mój wybór padł na CIMA. Dużą satysfakcję przynosi mi możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w pracy – komentuje Katarzyna Gospoś. Konkurencyjność na rynku kwalifikacji zawodowych przyciąga inwestycje zagraniczne do Polski, ale przede wszystkim oferuje Polakom możliwości rozwoju kariery za granicą. – Na efekty zawodowe, wynikające z podniesienia swoich kwalifikacji nie musiałam długo czekać. Po czterech latach pracy w polskim oddziale Schenck Process, przenoszę się do australijskiego oddziału firmy. Przeprowadzka na szczęście nie przeszkodzi mi w kontynuowaniu nauki. Następne egzaminy kwalifikacyjne będę zdawała już z Australii – podsumowuje Katarzyna Gospoś.

Na rynku najbardziej cenni są ludzi umiejący tworzyć i strategicznie zarządzać złożonymi procesami biznesowymi. Coraz częściej poszukuje się również doświadczonych kontrolerów i analityków finansowych. – Zarówno w dużych, międzynarodowych korporacjach, jak i w krajowych firmach możemy zaobserwować zjawiska, z których wynika, iż mniejsze znaczenie odgrywają umiejętności związane z transakcjami i raportowaniem, a bardziej znaczące stają się umiejętność współpracy biznesowej oraz działania budujące wartość firmy. Pracodawcy, zamiast skupiać się na mierzeniu wyników i sukcesów, potrzebują pracowników, którzy mogą się do nich przyczynić – komentuje Thierry Iovane, Regional Director Europe CIMA.

Dynamiczny rozwój sektora finansowego stwarza nowe możliwości oraz wymagania wobec specjalistów z branży na całym świecie. – Finansiści nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe i inwestują w wiedzę, tak aby móc efektywnie funkcjonować na konkurencyjnym rynku światowym. Polacy bardzo szybko przedzierają się do światowej czołówki finansistów – mówi Wojciech Kryński, Dyrektor Zarządzający BPP Professional Education, międzynarodowej instytucji szkoleniowej. Widać to wyraźnie po wzroście popularności profesjonalnych kwalifikacji zawodowych oraz po wynikach Polaków. Nasze centrum szkoleniowe w Warszawie posiada jeden z najwyższych na świecie wskaźników zdawalności tych niezwykle trudnych egzaminów wahający się od 75% do 96% na najtrudniejszych przedmiotach, co jest ewenementem w świecie. Polacy, którzy inwestują w swoje kwalifikacje bez trudu dołączają do międzynarodowych specjalistów i obejmują funkcje zarządcze w firmach na całym świecie.