Najbardziej zielony bank w Polsce po raz kolejny udowadnia, że warto stawiać na ekologię. Flotę Banku Ochrony Środowiska właśnie zasiliły dwa elektryczne auta Mitsubishi i-MiEV.
Bank Ochrony Środowiska konsekwentnie redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Od dziś jego pracownicy będą mogli przemieszczać się dwoma nie emitującymi spalin Mitsubishi i-MiEV, zasilanymi wyłącznie elektrycznością. – Coraz więcej Polaków dostrzega konieczność ochrony środowiska.
Potwierdzają to chociażby badania opinii, przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Banku Ochrony Środowiska. Aż 72 proc. ankietowanych twierdzi, że każdy człowiek i jego zachowanie mają realny wpływ na środowisko – mówi Adam Grzebieluch, Wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska. Co więcej blisko 70 proc. Polaków sądzi, że banki powinny udzielać preferencyjnych kredytów dla rozwiązań proekologicznych. – My od lat odpowiadamy na te potrzeby. Postanowiliśmy pójść o krok dalej, stąd pomysł samochodów z silnikami przyjaznymi dla środowiska – dodaje Adam Grzebieluch.
Jak wyjaśnia Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska, zakupione auta nie emitują żadnych spalin. – Każde nasze działanie powinno być dyktowane potrzebą redukowania własnego „śladu węglowego” na Ziemi, dlatego tak ogromną wagę przykładamy do rozwiązań proekologicznych, zarówno w samym banku, jak i w oferowanych produktach – dodaje Anna Żyła.
Bank Ochrony Środowiska szczyci się mianem najbardziej zielonego banku w Polsce. Na taki tytuł zapracował sobie nie tylko ofertą nastawioną m.in. na finansowanie inwestycji wykorzystujących energię odnawialną. Bank działa zgodnie z przyjętą polityką środowiskową. Współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami ukierunkowanymi na ochronę środowiska, m.in. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Co więcej, jako jedyny Bank w Polsce posiada kadrę inżynierów, która szczególnie wnikliwie analizuje, czy wszystkie przepisy prawa ochrony środowiska będą spełnione przy realizacji finansowanego projektu, czy inwestor stosuje zalecenia wynikające z raportu oddziaływania na środowisko i uzyskanych decyzji administracyjnych. Od wielu lat BOŚ jest jednym z głównych uczestników największych w Polsce Targów Ekologicznych – POLEKO – i co roku, oprócz sprawozdania finansowego, publikuje Raport Ekologiczny. W 2009 roku Bank powołał specjalną Fundację Banku Ochrony Środowiska, pierwszą w Polsce tego typu instytucję działającą na rzecz ochrony środowiska, promowania ekologii oraz zrównoważonego rozwoju.
Pracownicy banku funkcjonują w ramach „Zielonego Biura BOŚ” – racjonalizują zużycie wody, energii elektrycznej, ciepła i paliw, dbają o recykling. W 2011 roku starania te przypieczętował „Certyfikat Zielonego Biura” przyznany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Redukowanie własnego „śladu węglowego” BOŚ rozpoczął od audytu środowiskowego swojej działalności. Dzięki temu, jako jedyna instytucja finansowa w kraju, wyliczył dokładnie emisję CO2 i mógł podjąć działania kompensujące. Wynikiem tej akcji jest 11 ha terenu, na którym pracownicy BOŚ z rodzinami posadzili łącznie 60 tysięcy drzew. – Staramy się zarażać „zielonym podejściem” innych, organizując m.in. konkursy radiowe, zabawy i akcje edukacyjne – mówi Anna Żyła z BOŚ.
Źródło: BOŚ