15 października w Warszawie wręczono nagrody laureatom IV konkursu na najlepszą pracę z zakresu etyki biznesu „Verba Veritatis”. Okazją była konferencja naukowa poświęcona etyce biznesu w czasach kryzysu, która odbywała się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wszystkie trzy nagrody powędrowały w ręce pań.
Okazją do wręczenia nagród była konferencja „Etyczne i prakseologiczne skutki kryzysu finansowego”, którą zorganizowały wspólnie Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, IFiS PAN oraz Centrum Etyki Biznesu działające przy Akademii Leona Koźmińskiego. Ceremonia nagrodzenia laureatek odbyła się po zakończeniu pierwszej części konferencji, podczas której swoje opinie na temat wpływu kryzysu na zaufanie do sektora finansowego przedstawiali m.in. prof. Lesław Gajek, Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego i prof. Wojciech Gasparski, szef Centrum Etyki Biznesu.
W tegorocznej edycji konkursu Verba Veritatis wręczono trzy wyróżnienia. Nagroda specjalna, której fundatorem był Krajowy Rejestr Długów, powędrowała do pani Joanny Grechuty, absolwentki Uniwersytetu Gdańskiego, za pracę pt. „Agencje ratingowe, firmy inwestycyjne i audytorskie jako zewnętrzne źródła informacji finansowej”, która powstała pod kierunkiem prof. Danuty Marciniak-Neider. Drugą nagrodą, ufundowaną przez Provident Polska S.A., została uhonorowana pani Katarzyna Kardas ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, której praca pt. „Strategiczny charakter społecznej odpowiedzialności. Analiza przypadku grupy DANONE” zdobyła uznanie jury konkursu ze względu na kompleksowe podejście do analizy działań CSR. Pierwszą nagrodę decyzją jury pod przewodnictwem dr. Bolesława Roka otrzymała pani Valentina Pokrovskaya, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jej praca pt. „Społeczna odpowiedzialność biznesu w polskim sektorze banków komercyjnych (przykład FORTIS BANK Polska S.A.)”, napisana pod kierunkiem prof. Czesława Mesjasza, została uznana za najlepszą spośród wszystkich nadesłanych na tegoroczny konkurs.
Oceniając poziom prac zgłoszonych w tym roku, dr Bolesław Rok, który przewodził pracom jury stwierdził – Z roku na rok do konkursu zgłaszane są coraz lepsze prace. Świadczy to o rosnącej popularności tematyki związanej z etyką biznesu. Praca tegorocznej zwyciężczyni konkursu jest świetnym przykładem nowoczesnego podejścia do kwestii CSR. Autorka dobrze pokazała miejsce społecznej odpowiedzialności biznesu w hierarchii wartości międzynarodowej instytucji finansowej i co ważne, nie bała się sformułować krytycznych opinii. Mam nadzieję, że dzięki zwycięstwu w konkursie „Verba Veritatis” praca pani Valentiny Pokrovskaya zostanie dostrzeżona i należycie doceniona. W podobnym tonie wypowiadał się członek jury, ekspert Komisji Nadzoru Finansowego, pan Krzysztof Grabowski – „W Polsce społeczna odpowiedzialność biznesu zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Dowodem na to są prace zgłoszone do konkursu organizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Akademię Leona Koźmińskiego. Wszystkie nagrodzone prace odnoszą się do zagadnień, które w czasach kryzysu odgrywają szczególną rolę. Kryzys zaufania pokazał, jak istotna dla firm jest troska o interesariuszy, w szczególności postępowanie podmiotów finansowych w sposób budzący zaufanie ich klientów. Autorki nagrodzonych prac to rozumieją i mam nadzieję, że swoją wiedzę będą mogły zastosować w praktyce gospodarczej. Inny uczestnik prac jury, Dyrektor Generalny KPF Andrzej Roter, zwracał uwagę na znaczenie kształcenia w zakresie etyki biznesu dla kondycji polskiej gospodarki – Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy konkursu będą mieli możliwość zastosowania wiedzy, którą zdobyli pisząc swoje prace, w praktyce. Dzięki temu oraz dzięki konferencjom takim, ja ta, w której dzisiaj uczestniczymy, jakość polskiego życia gospodarczego będzie wzrastała, a konsumenci korzystający m.in. z usług finansowych będą się czuli bezpieczniej. Korzystając z okazji chciałbym podziękować patronom konkursu – Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Federacji Konsumentów oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Kolejna edycja konkursu zostanie ogłoszona już w grudniu tego roku. Przedstawiciele Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, która organizuje konkurs, liczą, że zarówno poziom zgłoszonych prac, jak również ich liczba będą systematycznie rosły. Informacje o konkursie będą dostępne na stronie www.kpf.pl oraz na portalach studenckich.
Źródło: Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych – Związek Pracodawców