Azjatycka gospodarka ucierpi przez Amerykanów

Jak podkreśla były przewodniczący FED, Alan Greenspan, jednak to nie FED do niego doprowadził. Zdaniem Greenspana, obecna sytuacja na amerykańskim rynku kredytowym była nieunikniona. Jedną z najistotniejszych przyczyn było ogromne zainteresowanie kredytami i silny wzrost gospodarczy na świecie – a co za tym idzie – niedoszacowanie ryzyka związanego z pożyczaniem na taką skalę. Uważa on, że gdyby nawet nie zaistniał problem rosnącej liczby niespłacanych kredytów, to pojawiłby się inny czynnik, który doprowadziłby do pogorszenia stanu amerykańskiej gospodarki.

Według najnowszego raportu Asian Development Bank, ewentualna recesja w Stanach Zjednoczonych spowoduje, że bardzo ucierpią na tym azjatyckie rynki wschodzące, do których należą Chiny, Korea Południowa, Hong Kong, Tajwan oraz 10 członków Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Przewiduje się, że wzrost gospodarczy tych krajów może kształtować się w przyszłym roku na poziomie 8%, co oznacza spadek z 8,5% obserwowanych w tym roku. W samych Chinach spodziewany jest spadek z 11,4% do 10,5%.

Dodatkowym zagrożeniem dla szybkiego wzrostu tych krajów może być zaostrzenie polityki kredytowej na światowym rynku, gwałtowne zmiany kursów wymiany walut, dalszy wzrost cen ropy naftowej i towarów, ale również takie czynniki jak zanieczyszczenie wód i globalne ocieplenie. Azjatyckie firmy obawiają się też spadku popytu ze strony USA, swojego głównego importera. Tymczasem okazuje się, że popyt na ich towary wewnątrz Azji, a szczególnie w Chinach, jest tak ogromny, iż może zniwelować negatywny wpływ zmian na amerykańskim rynku.

Kolejnym problemem, z jakim przyjdzie się zmierzyć wschodzącym rynkom azjatyckim, to narastająca – mimo spowolnienia wzrostu gospodarczego i aprecjacji walut – presja inflacyjna. Zdaniem ekspertów z Asian Development Bank, silny do tej pory wzrost gospodarczy da się jeszcze uratować. W tym celu trzeba jednak zadbać o większą elastyczność kursów walutowych i lepsze warunki dla inwestorów oraz usprawnić sferę zarządzania wpływami kapitałowymi.

Źródło: Przegląd Finansowy Bankier.pl nr 4(4) 16 grudnia 2007


Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.


Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?


Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.

Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/!