Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła bankom do konsultacji nowy projekt zmian Rekomendacji U dot. dobrych praktyk w zakresie bancassurance. Trzeba przyznać, że część wprowadzonych przez organ nadzoru zmian jest dla banków korzystna.
Z punktu widzenia banku niekorzystne jest utrzymanie w nowej wersji Rekomendacji U reguły, że w przypadku grupowego ubezpieczania swoich klientów bank nie może otrzymywać wynagrodzenia od zakładu ubezpieczeń. W takim przypadku co najwyżej bank może otrzymywać ekwiwalent pieniężny od ubezpieczonego klienta za czynności związane z zawarciem i obsługą umowy ubezpieczenia grupowego. To prawdopodobnie wymusi zmianę w modelu dotychczasowej współpracy banków z zakładami ubezpieczeń z modelu grupowego na bardziej kosztowny model agencyjny. Do tego nowa wersja Rekomendacji U stanowi, że wynagrodzenie banku – agenta nie powinno być „rażąco wyższe niż część składki przypadająca na pokrycie kosztów ochrony ubezpieczeniowej”. Postanowienie to wydaje się stanowić poważne ograniczenie w kształtowaniu wysokości wynagrodzenia banku – agenta.
Uczestnicy rynku sceptycznie mogą przyjąć także informacje o planowanej dacie wejścia w życie Rekomendacji U. Zgodnie z zapowiedziami organu nadzoru, Rekomendacja U ma zacząć obowiązywać zaledwie sześć miesięcy po opublikowaniu jej ostatecznej wersji. To niewiele czasu biorąc pod uwagę, że wymusza ona wiele fundamentalnych zmian w modelu współpracy banków i zakładów ubezpieczeń.
Ewa Świderska, radca prawny, Zespół Instytucji i Usług Finansowych, kancelaria CMS