Bank Austria Creditanstalt otwiera przedstawicielstwo w Macedonii

Bank Austria Creditanstalt rozpoczyna działalność w Macedonii poprzez otwarcie przedstawicielstwa w Skopje. „Dzięki temu przedstawicielstwu będziemy obecni także i na tym rynku. To oznacza, że nie ma już białych plam na naszej mapie Europy Środkowej i Wschodniej,“ powiedział Anton Knett, szef Pionu Europy Środkowej i Wschodniej Banku Austria Creditanstalt.

Otwierając przedstawicielstwo w Skopje, Bank Austria Creditanstalt zrobił pierwszy krok w kierunku rozpoczęcia działalności na rynku macedońskim. W najbliższych miesiącach Bank będzie analizował lokalne warunki rynku i oceni możliwości otwarcia filii Banku. Nowo otwarte przedstawicielstwo będzie spełniać kluczową rolę: dzięki niemu Bank Austria Creditanstalt ułatwi firmom macedońskim dostęp do rynków międzynarodowych i będzie je wspierał doświadczeniem i wiedzą. Jednocześnie, postępująca stabilizacja gospodarki w Macedonii przyciąga międzynarodowych inwestorów, którzy pragną wejść ze swoim biznesem na ten rynek. Bank Austria Creditanstalt zamierza służyć tym inwestorom od samego początku ich działalności. Obok krajów bałkańskich, Austria i Niemcy są głównymi partnerami handlowymi i inwestorami zagranicznymi w Macedonii.

CA IB, spółka należąca do grupy Banku Austria Creditanstalt, rozpoczęła działalność w Macedonii w roku 2001, służąc doradztwem przy przejmowaniu Makedonski Telekomunikacii przez konsorcjum, na którego czele stała węgierska spółka telekomunikacyjna Matav. Transakcja ta, warta 343 milionów euro, była jedną z największych transakcji prywatyzacyjnych w byłej Jugosławii. Za jej przeprowadzenie CA IB otrzymał tytuł „Transakcja prywatyzacyjna roku” przyznany w maju 2002 roku przez magazyn „Acquisitions Monthly” z siedzibą w Londynie. CA IB zajmuje wiodącą pozycję w regionie Europy Środkowej i Wschodniej w zakresie doradztwa finansowego dla przedsiębiorstw oraz fuzji i przejęć.

Bank Austria Creditanstalt umacnia swą pozycję w Europie Południowej i Wschodniej

Otwarcie przedstawicielstwa w Macedonii jest elementem przyjętej przez Bank Austria Creditanstalt strategii wzrostu w Europie Południowej i Wschodniej. W zeszłym roku, Bank Austria Creditanstalt konsekwentnie kontynuował ekspansję w tym regionie, nabywając na wiosnę Splitska Banka, trzeci co do wielkości bank w Chorwacji, a następnie w lecie Biochim, czwarty co do wielkości bank w Bułgarii. Obecnie udział Banku Austria Creditanstalt w rynku bułgarskim wynosi 7%. W grudniu 2001 Bank Austria Creditanstalt otworzył filię w Serbii i Czarnogórze. Kolejna filia została otwarta w Bośni i Hercegowinie we wrześniu 2002.

„Europa Południowa i Wschodnia jest rynkiem wzrostowym wewnątrz większego rynku wzrostowego, jakim jest Europa Środkowa i Wschodnia”, mówi Anton Knett. W porównaniu do ubiegłego roku, całkowite aktywa Banku Austria Creditanstalt na działalności w regionie Europy Południowej i Wschodniej powiększyły się ponad dwukrotnie, osiągając 3.4 miliarda euro. W ciągu roku liczba klientów Banku w Europie Południowej i Wschodniej wzrosła z 69,000 do około 540,000.

Wiodąca pozycja w Europie Środkowej i Wschodniej

Bank Austria Creditanstalt jest największą grupą bankową w Austrii, o aktywach wysokości 150 miliardów euro. Od wczesnych lat 90-tych, Grupa prowadzi strategię ekspansji w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Tak wczesne wejście na ten rynek przyniosło Grupie liczne korzyści i obecnie tworzy ona największą sieć międzynarodowych banków w regionie. Jako członek Grupy HVB, Bank Austria Creditanstalt jest odpowiedzialny za rozwój działalności biznesowej na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. W regionie tym posiada sieć 900 placówek, zatrudnia 21,400 pracowników i obsługuje 3.6 miliona klientów. Dzięki otwarciu przedstawicielstwa w Macedonii, obecnie Grupa prowadzi działalność w 16 krajach regionu. Całkowite aktywa na działalności w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wynoszą 24 miliardy euro, co czyni Bank Austria Creditanstalt wiodącą międzynarodową siecią bankową w regionie. Udziały Banku w rynkach poszczególnych krajów wynoszą od 5 do 10 procent. Latem 2002 roku, The Banker przyznał Bankowi Austria Creditanstalt tytuły: „Banku Roku w Austrii” i „Bank Roku w Europie Środkowej i Wschodniej”, a Euromoney tytuły: „Najlepszy Bank w Austrii” i „Najlepszy Bank w Europie Środkowej i Wschodniej”.