Bank BGŻ i BNP Paribas szykują zwolnienia grupowe

Zbliżająca się fuzja BNP Paribas Banku i Banku BGŻ będzie wiązała się ze zwolnieniami grupowymi. BGŻ negocjuje jeszcze ze związkami zakres odpraw. Tymczasem oba banki zgłosiły już do urzędów pracy zawiadomienie „o zamiarze rozwiązania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników”.

Jak podaje „Puls Biznesu”, do urzędów zgłoszono 1990 etatów, ale nie oznacza to, że tyle osób straci pracę. Zawiadomienie obejmuje nie tylko likwidowane etaty, ale także te umowy, które w wyniku połączenia będą musiały być ponownie podpisane wskutek zmiany warunków zatrudnienia. Skala zwolnień nie jest dokładnie znana, bo banki wciąż prowadzą negocjacje ze związkami zawodowymi.

– W Banku BGŻ trwają prace przygotowawcze zmierzające do połączenia z BNP Paribas Bankiem Polska. Spodziewamy się, że fuzja prawna banków nastąpi do końca pierwszego półrocza 2015 r., co jest oczywiście uwarunkowane otrzymaniem odpowiednich zgód, m.in. Komisji Nadzoru Finansowego – mówi Magdalena Paciorek z biura prasowego Banku BGŻ.

– W momencie planowanego połączenia banków wdrożona zostanie nowa struktura organizacyjna. Równolegle do prowadzonych prac, Bank jest w stałym kontakcie z organizacjami związkowymi, informując o bieżących działaniach i kierunkach zmian. Bank opracował propozycję kompleksowego pakietu osłon kierowanego do zwalnianych pracowników – obecnie jest on przedmiotem negocjacji ze związkami zawodowymi – dodaje.

Jak podaje bank, negocjacje rozpoczęły się 10 lutego i prowadzone są w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. – Negocjacje mają na celu wypracowanie optymalnych rozwiązań dotyczących kwestii pracowniczych, w tym w szczególności ilości zwalnianych pracowników, okresu trwania zwolnień grupowych, pakietu osłonowego – mówi Magdalena Paciorek.

To kolejna tura negocjacji, bo wcześniejsze rozmowy zakończyły się fiaskiem. Pod koniec stycznia bank podał w raporcie bieżącym, że nie udało się osiągnąć porozumienia, a związek zawodowy pracowników banku może rozpocząć strajk w wyniku planowanych zwolnień grupowych.

Na koniec III kwartału 2014 roku liczba etatów w Banku BGŻ wynosiła 5326, czyli o 201 mniej niż rok wcześniej. W BNP Paribas Banku Polska było 2855 etatów – o 101 więcej niż na koniec III kwartału 2013 roku. Trzy lata temu, w 2012 roku, oba banki prowadziły już zwolnienia grupowe. BGŻ zwolnił wówczas 370 osób, a BNP 410.