Bank BNP Paribas Partnerem Mapy Polskiego Systemu Technologicznego przygotowanej przez Endeavor Poland

fot. Shutterstock

Bank BNP Paribas od lat wspiera i stymuluje rozwój innowacji w Polsce oraz ekspansję krajowych przedsiębiorstw na zagraniczne rynki. Stworzył unikalny pakiet usług skierowany do innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wykorzystuje ich potencjał w swojej działalności. Obecnie ma pod opieką ponad 200 młodych firm. Dotychczasowe najciekawsze współprace realizował z takimi podmiotami, jak NuDelta, Booksy, Envirly czy Autenti. Konsekwencją zaangażowania Banku BNP Paribas w rozwój polskiego ekosystemu technologicznego jest partnerstwo przy opracowanej przez Endeavor Poland publikacji Mapping Poland’s Tech Sector, która rzuca światło na złożoność polskiego ekosystemu technologicznego i prezentuje nie tylko jego obecny stan, ale również kierunki ewolucji.

Raport Mapa Polskiego Systemu Technologicznego, którego partnerem jest Bank BNP Paribas, pokazuje, że choć polski ekosystem startupów i venture capital znacznie się rozwinął, nadal ma wiele do nadrobienia względem najlepszych pod tym względem krajów Europy. W polskich firmach tkwi jednak ogromny potencjał. Bank BNP Paribas od dawna go dostrzega i dlatego stworzył system wsparcia, w którym integruje technologiczne rozwiązania innowacyjnych firm na swoje potrzeby, w wybrane inwestuje, a także dostarcza dedykowane usługi bankowe, zarówno dla firm, jak i dla ich founderów.

– Bank BNP Paribas od wielu lat odgrywa ważną rolę w finansowaniu gospodarki oraz aktywnie działa na rzecz młodych firm. Robimy to z myślą o rozwoju systemu technologicznego w naszym kraju, dlatego systematyczne poszerzamy zakres działań skierowanych do środowiska firm innowacyjnych. Traktujemy je jako dostawców skalowalnych technologii, co potwierdza ponad 30 wdrożeń tylko z jednym z nich, a także jako naszą priorytetową grupę Klientów. Wybrane firmy innowacyjne są dla nas podmiotami o strategicznym znaczeniu i rozważamy zainwestowanie w nie w przyszłości. Partnerstwo bankuprzy raporcie Mapping Poland’s Tech Sector to naturalny krok dla naszej działalności, ponieważ umożliwia wszystkim zainteresowanym lepsze zrozumienie dynamiki i potrzeb rozwijającego się ekosystemu technologicznego w Polsce. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze efektywniej wspierać rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw – mówi Paulina Skrzypińska, Dyrektorka Biura Otwartych Innowacji w Banku BNP Paribas.

Unikalny pakiet usług

Bank BNP Paribas oferuje unikalny pakiet usług bankowych zarówno dla firm, jak i dla ich założycieli. W tym celu stworzył specjalny zespół, który skupia ekspertów z dziedziny finansów oraz technologii. To właśnie oni wspierają firmy w ich wzroście, oferując dedykowane kredyty obrotowe, leasingi, factoring, zarządzanie płynnością finansową, wymianę walut oraz finansowanie fuzji i przejęć (M&A). Topowe firmy technologiczne mogą uzyskać wsparcie w zbieraniu międzynarodowych rund kapitałowych o wysokości powyżej 30 milionów euro. Eksperci banku zajmują się również zabezpieczeniem przyszłości firmy i jej założycieli.

– W ramach BNP Paribas Wealth Management pomagamy w utworzeniu rachunków dla fundacji rodzinnych, które traktujemy jako element budowania i zarządzania majątkiem rodzin aktywnie działających w świecie biznesu, a nie jako typowe podmioty gospodarcze. Naszych Klientów wspieramy także w zakresie bankowości codziennej oraz inwestycji – mówi Paulina Skrzypińska.

Wspólna droga do cyfryzacji i efektywności operacyjnej banku

Bank BNP Paribas aktywnie współpracuje z innowacyjnymi firmami, wdrażając ich technologie do swoich usług oraz codziennego funkcjonowania. Przyczynia się to do cyfryzacji i zwiększenia efektywności operacyjnej organizacji. Jako przykład można podać współpracę ze start-upem NuDelta, dzięki któremu bank od 2017 roku systematycznie podnosi operacyjną efektywność swoich procesów poprzez adopcję rozwiązania z zakresu automatycznego rozpoznawania i wykrywania treści dokumentów. Dodatkowo, podczas pandemii Covid-19, BNP Bank Paribas był pierwszym bankiem w Polsce, który umożliwił swoim Klientom umawianie wizyt w oddziałach za pomocą aplikacji rezerwacyjnej Booksy, dbając o bezpieczeństwo i zdrowie nie tylko swoich Klientów, ale także pracowników oddziałów. Firma Booksy została wyróżniona w Mapie Polskiego Systemu Techowego jako jedna z dziesięciu najbardziej wpływowych polskich firm technologicznych ostatnich trzydziestu lat.

Bank BNP Paribas w ramach podejmowanych inicjatyw na rzecz innowacyjnych firm organizował m.in. międzynarodowy hackathon, którego celem było wypracowanie bazy rozwiązań, mogących stanowić dla banku inspirację w realizacji planu cyfrowej transformacji ogłoszonego w 2016 roku. W pierwszej polskiej edycji BNP Paribas International Hackathon zwyciężyło Autenti, z którym później bank przetestował i zaczął wdrażać pierwszy proces bezpapierowego podpisywania dokumentów dla kredytów ratalnych. Od tamtej pory banksukcesywnie poszerza użycie platformy Autenti, która dziś jest nie tylko narzędziem do zdalnego podpisywanie dokumentów różnymi typami podpisów elektronicznych, ale także platformą do zdalnego potwierdzania tożsamości. We współpracy z takimi partnerami jak mObywatel. Platforma Autenti została udostępniona także Klientom banku z sektora MŚP i korporacyjnym. Dzięki jej wykorzystaniu tylko w 2023 r. podpisano elektronicznie 715 tys. dokumentów (więcej o 11% niż w ubiegłym roku), co stanowi ok. 1,7 mln zaoszczędzonych kartek papieru. Od początku współpracy bank podpisał z pomocą Autenti 2,3 miliona dokumentów. Wsparcie i inwestycja banku w tę firmę (runda A w 2020 roku i runda B w 2022) pomogły jej zdobyć rozpoznawalność na rynku, co przyczyniło się również do jej powszechnego wykorzystania w sektorze finansowym, e-commerce, medycznym czy administracji publicznej.

Wsparcie finansowe dla innowacyjnych firm

Strategia Banku BNP Paribas w zakresie wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw obejmuje także pomoc podmiotom, które posiadają potencjał do skalowania swojej działalności. Bank nie tylko wspiera innowacyjne firmy różnymi instrumentami finansowymi, ale także aktywnie pomaga im w pozyskiwaniu Klientów i partnerów poprzez swoją rozległą sieć kontaktów. Inwestuje także w wybrane rozwiązania o strategicznym znaczeniu dla rozwoju i cyfryzacji organizacji.

– Bank BNP Paribas inwestuje w te rozwiązania, które może wykorzystywać w swoich procesach oraz efektywnie rozwijać – często we współpracy ze spółkami zależnymi, Klientami i partnerami. Do tej pory przeprowadziliśmy trzy znaczące inwestycje w startupy, w których wzrost jesteśmy bezpośrednio zaangażowani. Oprócz dwóch rund Autenti, udzieliliśmy także wsparcia dla Envirly, innowacyjnej platformy, której celem jest pomiar emisji. Przeprowadziliśmy rundę seed. Wierzymy, że Envirly pomoże przede wszystkim naszym Klientom firmowym w Polsce dostosować się do unijnych norm emisyjności – mówi Paulina Skrzypińska.

Bank BNP Paribas wyróżnia się na polskim rynku zaangażowaniem w rozwój młodych przedsiębiorstw poprzez kompleksowe podejście oraz unikalną ofertę usług bankowych. Obecnie opiekuje się ponad 200 innowacyjnymi firmami, zapewniając im niezbędne wsparcie do wzrostu i rozwoju. Bank aktywnie wspiera rozwój polskiego ekosystemu technologicznego – również w kwestiach merytorycznych, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym sektorze. Szeroko zakrojone działania na rzecz firm technologicznych sprawiły, że Bank BNP Paribas stał się bankiem pierwszego wyboru dla ich founderów.

Źródło: BNP Paribas