Bank BPH na ścieżce EKO

Dzięki działaniom na rzecz ochrony środowiska naturalnego Bank BPH ocalił już ponad 1200 drzew. Bank wprowadził elektroniczne wnioski urlopowe, używa ekologicznego papieru do wydruków, wspiera projekty ekologiczne realizowane przez pracowników w ramach wolontariatu, promuje elektroniczne wyciągi wśród Klientów.

Z pozoru drobne działania i naturalne codzienne przyzwyczajenia w naszej pracy mają olbrzymi wpływ na środowisko. W Banku BPH już od 2010 roku funkcjonuje program, którego celem jest inicjowanie i wdrażanie zmian mających pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

– Filarem tej inicjatywy są sami pracownicy Banku, którzy przekazali do koordynatorów programu już ponad 100 pomysłów. Prace nad wdrożeniem najciekawszych z nich idą pełną parą. Udało nam się już ocalić 1200 drzew i chcemy ten wynik nieustannie poprawiać – powiedział Richard Gaskin, p.o. Prezesa Banku BPH.

Bank BPH wprowadził papier ekologiczny produkowany z celulozy pochodzącej z lasów odnawialnych (plantacji eukaliptusa), który jest używany do drukowania oraz wdrożył innowacyjne rozwiązania, nie tylko poprawiające efektywność realizowanych procesów, ale również pozwalające na ograniczenie zużycia papieru o 51 ton w skali roku, a przez to uratowanie 870 drzew.

Od 2010 Bank BPH konsekwentnie optymalizuje ilość korespondencji wysyłanej do Klientów Banku. Dzięki tym działaniom udało się ograniczyć zużycie papieru o blisko 20 ton (około 320 drzew).
Ponadto do pracowników Banku BPH jest regularnie wysyłana komunikacja zachęcająca do ograniczenia zużycia papieru, energii elektrycznej, wody i materiałów eksploatacyjnych.

Zaangażowany w ochronę zasobów środowiska naturalnego jest także Departament Kadr, który wdrożył szereg inicjatyw redukujących liczbę dokumentów papierowych używanych w procesie zarządzania zasobami ludzkimi. Główne osiągnięcia to między innymi wdrożenie elektronicznych procesów zarządzania czasem pracy, stosowanie elektronicznych wniosków urlopowych oraz skierowań na okresowe badania lekarskie. Łącznie działania te pozwolą na ograniczenie zużycia papieru o 240 000 kartek w skali roku, co oznacza uratowanie dodatkowych 20 drzew.

W najbliższym czasie Bank przeprowadzi kampanię promującą elektroniczne zestawienia transakcji. Zostanie wprowadzony recykling. Trwają prace zmierzające do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Prowadzona jest także wymiana urządzeń drukujących, dzięki której zużycie papieru i materiałów eksploatacyjnych spadnie o 25%. Obniżeniu ulegnie także emisja ozonu podczas drukowania, która ma wpływ na jakość środowiska w miejscu pracy.

Wolontariat pracowniczy w służbie ekologii

Równolegle, w ramach programu GE Volunteers, pracownicy Banku organizują projekty ekologiczne na rzecz lokalnych społeczności, co znakomicie ilustrują dwa niedawno przeprowadzone projekty edukacyjno-ekologiczne. W ramach inicjatywy EkoBlankiety wolontariusze zebrali 20 worków odpadów w lesie otaczającym Jezioro Otomińskie, a następnie posadzili 2 tysiące drzew. Celem drugiego z projektów, EkoTurnieju, była edukacja ekologiczna dzieci ze szkoły podstawowej w Pęgowie.

Kredyt EKOhipoteczny

Działania proekologiczne są również odzwierciedlone w ofercie produktowej Banku BPH, który od maja 2010 roku oferuje Klientom Kredyt EKOhipoteczny na zakup lub budowę domu energooszczędnego. Taki dom zapewnia komfort przy mniejszym zużyciu energii oraz emituje mniej gazów cieplarnianych, co przekłada się na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dzięki niższym kosztom utrzymania, dom jest bardziej oszczędny, Klient płaci mniejsze rachunki, a podwyżki cen energii są mniej uciążliwe dla domowego budżetu.

Bank BPH proponuje Kredyt EKOhipoteczny na specjalnych warunkach cenowych: prowizja za udzielenie kredytu jest niższa o 0,6 p.p. niż przy standardowym kredycie i może wynosić w zależności od wybranej opcji kredytu nawet 0%.

Myśl globalnie, działaj lokalnie – Ecomagination

Wszystkie te działania wpisują się w globalną inicjatywę Ecomagination Grupy GE, do której należy Bank BPH.

Strategiczny projekt Ecomagination kreuje nowe wartości dla klientów, inwestorów oraz społeczeństwa już od 2005 roku. Od tego czasu GE poczyniło znaczące inwestycje w naturalne i efektywne źródła energii, działania redukujące emisję szkodliwych substancji, a także poszukiwanie nowych źródeł czystej wody. W ciągu 5 lat istnienia programu, GE osiągnęło lub przewyższyło postawione w 2005 roku cele, między innymi: redukcję emisji gazów cieplarnianych o 22%, redukcję zużycia wody o 30% czy oszczędności w wysokości 130 milionów dolarów na efektywności energetycznej, 5 miliardów dolarów inwestycji w badania i rozwój tzw. czystych technologii.

Źródło: Bank BPH