Bank BPH pracuje nad płatnościami mobilnymi

Kolejnym bankiem, który pracuje nad płatnościami z użyciem telefonu komórkowego jest Bank BPH. Obok płatności NFC pojawi się także Program Mobilnych Płatności.


Rynek płatności mobilnych NFC znajduje się w ciekawym momencie. Wiele wskazuje na to, że lada moment rozwiązania oparte o karty SIM dostarczane przez telekomy przejdą do lamusa. Organizacja płatnicza Visa testuje już płatności mobilne wykorzystujące standard Host Card Emulation (HCE). Rozwiązanie to różni się od promowanych dotychczas systemów tym, że przenosi tzw. bezpieczny element do chmury. W praktyce oznacza to, że z całego ekosystemu podmiotów zaangażowanych we udostepnienie usługi eliminowane są telekomy.

Źródło: HH/Bankier.pl


Do tej pory Visie zarzucano, że działa opieszale w stosunku do swojego konkurenta – organizacji MasterCard. Okazuje się jednak, że w tym przypadku pośpiech niekoniecznie był dobrym doradcą. Visa przeskakuje jeden etap rozwoju płatności NFC, omijając mocno hermetyczny układ bank-telekom-organizacja płatnicza. Można to porównać do polskiego systemu bankowego, który przeskoczył z gotówki od razu na karty płatnicze, omijając etap czeków.

Visa rozpoczęła wdrażanie płatności mobilnych opartych o chmurę u naszych południowych sąsiadów – na Słowacji. Współpracuje przy tym z Bankiem VUB o firmą Intesa Sanpaolo Card (oba podmioty należą do Intesa Sanpaolo Group). By móc dokonywać płatności, wystarczy uruchomić usługę oraz pobrać i aktywować aplikację mobilną dostępną w Google Play. Wymagany jest oczywiście telefon obsługujący standard NFC oraz system operacyjny KitKat. Słowacja jest drugim po Hiszpanii rynkiem europejskim wprowadzającym rozwiązanie dla mobilnych płatności zbliżeniowych Visa wykorzystujące chmurę i technologię HCE.

Tymczasem nasz rynek mobilnych płatności NFC zdominowany jest przez organizację MasterCard. Choć słowo „zdominowany” jest nieco na wyrost, bo trudno powiedzieć, by była to usługa masowa. MasterCard oferuje płatności mobilne NFC klientom T-Mobile i Orange. W usłudze MyWallet dostępne są banki: Alior Bank, T-Mobile UB, eurobank, mBank, Getin Bank, Noble Bank i Raiffeisen Polbank. Wkrótce testy rozpocznie BZ WBK. Orange współpracuje z kolei z mBankiem.

Jak się dowiedzieliśmy, nad płatnościami mobilnymi pracuje też Bank BPH. Będzie to jednak rozwiązanie oparte o karty SIM, czyli działające w dotychczasowym trójstronnym modelu. Współpraca zostanie nawiązana z dwoma telekomami: T-Mobile i Orange. Ponieważ do współpracy ma być zaangażowany operator komórkowy, organizacją kartową będzie najprawdopodobniej MasterCard.

W banku pojawi się ponadto Program Mobilnych Płatności. Na tę chwilę nie znamy więcej szczegółów, ale wiadomo, że będą to transakcje na odległość zatwierdzane mPIN-em. Być może będzie to rozwiązanie podobne do BZ WBK, który w ramach aplikacji udostępnia pasaż zakupowy, sprzedaje bilety, etc. W BPH pojawią się zatem dwie aplikacje: jedna do obsługi płatności NFC, druga do PMP. Najprawdopodobniej płatności mobilne w BPH pojawią się dopiero na początku przyszłego roku.

w.boczon@bankier.pl