Bank BPS Perłą polskiej gospodarki

„Za konsekwentną realizację polityki strategii przedsiębiorstwa oraz pozycję lidera wśród najbardziej dynamicznych i najbardziej efektywnych przedsiębiorstw w Polsce” – tak brzmi uzasadnienie na certyfikacie, który 24 marca br. Paweł Siano, Prezes Zarządu Banku BPS odebrał z rąk Krystyna Woźniak-Trzosek, Redaktor Naczelnej Polish Market, współorganizatora rankingu. Bank BPS znalazł się czołówce wśród instytucji z sektora bankowego i ubezpieczeniowego.

Pracownia Monitoringu Przedsiebiorstw Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN opracowała i opublikowała już drugi rok z rzędu listę Pereł Polskiej Gospodarki – najbardziej dynamicznych i najbardziej efektywnych przedsiebiorstw w Polsce.

Za „perłę polskiej gospodarki” uznana została firma, która równocześnie spełniała nadaną numeryczną wartość progową przyjętych kryteriów, a jej przychody z całokształtu działalności gospodarczej wyniosły 100 i więcej milionów złotych. Z powyższego zbioru wyodrębniona została grupa „pereł” o przychodach powyżej 1 mld zł.

Następującym kryteriom: dynamika przychodów z całokształtu działalności gospodarczej, rentowność obrotu, stopa zwrotu z aktywów i kapitału własnego oraz wydajność pracy nadano wartość progową na poziomie 10% średniej wartości danego kryterium obliczonego za lata 2002 – 2004 dla ok. 600 firm o przychodach ogółem 100 i więcej mln złotych. Firmy, które znalazły się na liście „pereł” musiały spełnić jeszcze jedno kryterium: wskaźnik ogólnego poziomu zadłużenia nie mógł przekroczyć 100%.

Wybór najlepszych przedsiębiorstw z sektora finansowego i przedsiębiorstw infrastrukturalnych dokonany został w oparciu o sześć kryteriów: dynamika rozwoju przedsiębiorstwa (procentowy wzrost przychodów z całokształtu działalności gospodarczej), rentowność obrotu (rentowność sprzedaży), wskaźnik obsługi zadłużenia, stopa zwrotu brutto na aktywach, stopa zwrotu na zainwestowanym kapitale (Liczona jako stosunek zysku netto do kapitału własnego), wydajność pracy.

Współtwórcami listy Pereł Polskiej Gospodarki obok Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN są: Centrum Informacji Społeczno-Gospodarczej Ministerstwa Gospodarki oraz redakcje Gazety Giełdy Parkiet i Polish Market.