Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał deklarację na rzecz upraszczania języka polskiego

Bank będzie dokładał jeszcze większych starań, by jego komunikaty i informacje, które m.in. dotyczą rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, były sformułowane w sposób jak najbardziej zrozumiały. Deklarację podpisało już 29 instytucji i urzędów.

fot. BGK

Sygnatariusze deklaracji zobowiązują się do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie oraz do komunikowania się w sposób jasny i zrozumiały z każdym, bez względu na wiek, poziom wykształcenia czy niepełnosprawności. Dla BGK używanie prostego języka w komunikacji jest niezmiernie ważne. Tym bardziej, że działania banku wpływają na życie wszystkich Polaków i wspierają rozwój społeczno-gospodarczy kraju.

– Jesteśmy polskim bankiem rozwoju i już samo to zobowiązuje nas do używania w komunikacji języka polskiego w sposób jasny i zrozumiały dla każdego. Wciąż dążymy do tego, by nasi klienci i beneficjanci naszych programów potrafili odczytać i usłyszeć to, co faktycznie chcemy im przekazać. Zależy nam, by nasze komunikaty i informacje były zawsze prawidłowo zrozumiane, dlatego z chęcią podpisujemy deklarację i przyłączamy się do inicjatywy upraszczania języka polskiego – mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK, który w imieniu banku podpisał deklarację.

Uczestnictwo w inicjatywie przekłada się m.in. na doskonalenie kompetencji pracowników niezbędnych do przestrzegania zasad prostego języka w komunikacji z klientami. BGK nawiązał współpracę z ekspertami, którzy będą doradzać i szkolić pracowników banku. Sprawdzają też poprawność językową pism wykorzystywanych w komunikacji z klientami. Efekty upraszczania języka widać również w chociażby komunikatach prasowych dostępnych na stronie media.bgk.pl, które mimo często skomplikowanej tematyki (np. gwarancje bankowe, regwarancje, akredytywy eksportowe), zawsze są napisane przystępnym językiem.

Do tej pory deklarację stosowania prostego języka podpisali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej), które jednocześnie jest inicjatorem porozumienia, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (obecnie Ministerstwo Rozwoju), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czy Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: BGK