Bank Gospodarstwa Krajowego rozkręca działalność

Nowy prezes banku Wojciech Kuryłek zdecydował postawić na oszczędności. Zaczął od łączenia małych jednostek w większe grupy i likwidacji pionów, których kompetencje się pokrywały. Zrezygnował z utrzymywania dwóch pionów: kontrolingu i informacji zarządczej. Jednocześnie w zarządzie banku pojawili się nowi ludzie. Artur Smolarek odpowiedzialny jest za tzw. back office, Andrzej Szornak zajmie się pionem mieszkaniowym, a Romuald Sawicz – inwestycyjnym, w tym departamentem skarbu.

Osoby te zajmą się strategiczną działalnością BGK. Podstawowym działaniem banku jest finansowanie budownictwa mieszkaniowego. Bank chce być dla państwa partnerem do dyskusji o budownictwie społecznym. BGK myśli także o bardziej agresywnej działalności w sektorze komunalnym. Bank rozpoczyna także restrukturyzację funduszy pomocowych. Przygotowuje program motywacyjny, który pomoże zwiększyć podaż poręczeń kredytowych dla małych firm. Prowadzi również rozmowy o zasileniu przez Unię krajowego funduszu kapitałowego i funduszu technologicznego. Bank planuje wzmocnić współpracę z samorządami terytorialnymi. Przede wszystkim chce zdobywać ich depozyty i uruchamiać rachunki.

BGK przygotowuje analizy, czy jest sens walczyć o rynek detaliczny. Ma bowiem mało oddziałów i słabo rozpoznawalną w tym segmencie markę.