Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera ekspansję polskich firm do Meksyku

Wiedza, kontakty, pomysły i konkretne rozwiązania finansowe dla przedsiębiorców – 27 czerwca Bank Gospodarstwa Krajowego zorganizował w Warszawie śniadanie biznesowe, poświęcone finansowaniu przedsięwzięć na rynku meksykańskim.

Meksyk jest jednym z rynków perspektywicznych dla rozwoju eksportu i ekspansji polskich firm, co zostało podkreślone w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wymiana handlowa miedzy obydwoma krajami wciąż rośnie, przekraczając dzisiaj 1 mld dolarów. Kwietniowa misja gospodarcza Prezydenta RP Andrzeja Dudy do Meksyku pokazała, że obydwa kraje są gotowe tę współpracę zwiększać, w czym strategiczną rolę odgrywają polskie instytucje rozwoju: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. 

Spotkanie dla przedsiębiorców, które zorganizował 27 czerwca 2017 r. Bank Gospodarstwa Krajowego, było efektem misji gospodarczej, podczas której BGK, PAIH oraz KUKE otworzyły nowe możliwości ekspansji polskich firm.

– Miałam przyjemność reprezentować BGK podczas misji w Meksyku. Od paru lat jako polski bank rozwoju odkrywamy ten rynek z naszymi klientami, finansując ich inwestycje bezpośrednie i eksport produktów. Podczas spotkań biznesowych chcemy zaoferować naszym klientom w Polsce wiedzę, kontakty, ale także konkretne pomysły, jak je wykorzystać w praktyce – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Zarządu BGK. – Finansowanie eksportu i ekspansji zagranicznej polskich firm to jedno ze naszych strategicznych zadań. Realizujemy je w ścisłej i dobrej współpracy z innymi instytucjami rozwoju: PAIH-em i KUKE. Od 2014 roku dynamicznie zwiększamy liczbę krajów, w których jesteśmy obecni i dziś to już 42 państwa na 6 kontynentach – dodała Prezes BGK.

– Głównym założeniem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest, jak to się mówi w świecie IT, upgrade gospodarki do bardziej zaawansowanej wersji. Nie możemy i nie chcemy konkurować na globalnych rynkach niskimi kosztami pracy, a w przypadku eksportu w ostatnich latach właśnie ten czynnik generował wzrost w handlu zagranicznym. Dzisiaj zależy nam, aby polskie produkty broniły się niezawodnością i wysoką jakością. Takie instytucje jak wzmocniona Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z jej zreformowanymi zagranicznymi biurami czy Bank Gospodarstwa Krajowego mają stanowić podporę dla polskich przedsiębiorców podbijających obce rynki – stwierdza Jadwiga Emilewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Ułatwieniem w nawiązywaniu relacji biznesowych z pewnością będzie meksykańskie biuro Polskiej Agencji Inwestycji  i Handlu. – Chcąc odgrywać większą rolę na globalnych rynkach, Polska potrzebuje partnerów poza europejskim sąsiedztwem. Potencjał wzajemnych relacji biznesowych z Meksykiem pozostaje w dużej mierze niewykorzystany zwłaszcza w obszarze inwestycyjnym. To uzasadniało jak najszybsze otwarcie zagranicznego biura handlowego w Mexico City – mówił Wojciech Fedko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

BGK na rynku meksykańskim

 

BGK ma doświadczenie w finansowaniu projektów rozwojowych w Meksyku i zrealizowane z sukcesem projekty: od 2012 roku finansuje meksykańską kopalnię węgla, która kupiła polskie maszyny górnicze od spółki Famur. W 2015 roku BGK udzielił kredytu na budowę zakładu produkcyjnego w Meksyku, który należy do polskiej grupy kapitałowej Boryszew.

W kwietniu br. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał ze swoim meksykańskim odpowiednikiem BANCOMEXT porozumienie, które przewiduje współpracę w finansowaniu wymiany handlowej i projektów z udziałem polskich i meksykańskich przedsiębiorstw – w Polsce, Meksyku i w krajach trzecich. Wynikają stąd konkretne możliwości finansowe – BGK może udzielić kredytu bądź gwarancji polskiemu przedsiębiorcy lub zagranicznemu kontrahentowi, który kupuje polskie towary lub usługi.