Bank Millennium przekazał Fundacji Forani blisko 500 sztuk sprzętu komputerowego

W XXI wieku brak możliwości korzystania z elektronicznych narzędzi znacząco utrudnia funkcjonowanie w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie. Już pierwszy miesiąc nauki szkolnej pokazał, że część uczniów, mimo oczywistych potrzeb w tym zakresie, nie ma dostępu do odpowiedniego sprzętu komputerowego. Aby im to ułatwić, a także w ramach walki z wykluczeniem cyfrowym osób w trudnej sytuacji materialnej, Bank Millennium przekazał potrzebującym blisko 500 sztuk sprzętu komputerowego, który dotychczas służył pracownikom. Inicjatywa ta jest jednym z elementów wieloletniej strategii ESG Banku Millennium.

fot. Shutterstock

Według opublikowanego na początku 2021 r. raportu „Wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce” autorstwa Fundacji Stocznia, 4,78 mln mieszkańców Polski nigdy nie posługiwało się komputerem. Chociaż brak możliwości pozyskania sprzętu nie jest główną przyczyną tego zjawiska, to dla wielu osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej jest to bariera nie do przejścia. Niedostępność urządzeń umożliwiających łączność z Internetem okazał się dużym problemem szczególnie w czasach pandemii koronawirusa, w trakcie której edukacja lub praca zawodowa nieodłącznie wiązała się z koniecznością niemal codziennego logowania się do sieci WWW.

Mając na uwadze to, że nawet najmniejszy gest może pomóc, Bank Millennium podjął decyzję o przekazaniu od marca do września 2022 r. prawie 500 sztuk sprzętu komputerowego Fundacji Forani. Monitory (223 szt.), notebooki (185 szt.), drukarki (34 szt.) i stacje (30 szt.) w ramach projektu edukacyjnego “Komputer od Anioła” trafią do szkół oraz instytucji pomocowych, takich jak hospicja czy świetlice, a także do osób w trudnej sytuacji życiowej, które nie posiadają żadnego komputera. Urządzenia, które dotychczas były wykorzystywane przez pracowników Banku, zostały zregenerowane i będą mogły jeszcze służyć nowym właścicielom przez dłuższy czas. Decyzja Banku ma na celu nie tylko wsparcie potrzebujących, ale również promowanie idei gospodarki zamkniętego obiegu.

– W dzisiejszym świecie brak dostępu do Internetu lub narzędzi cyfrowych takich jak edytory tekstu znacząco utrudnia m.in. rozwój zawodowy. Cieszymy się, że możemy nie tylko udzielić wsparcia osobom w potrzebie, ale również dać drugie życie urządzeniom elektronicznym. Jako Bank Millennium staramy się świadomie wpływać na nasze otoczenie na wielu płaszczyznach i promować idee zrównoważonego rozwoju – mówi Małgorzata Pruszkowska, kierująca Wydziałem IT Wsparcia Użytkownika Końcowego w Banku Millennium.

Działania ESG, stanowiące element strategii biznesowej Banku Millennium, są realizowane w codziennej działalności firmy i dotyczą trzech głównych grup: klientów, pracowników i społeczności. Jednym z celów Banku jest zmniejszanie barier fizycznych i cyfrowych w dostępie do usług zarówno stricte bankowych, jak i pozabankowych (takich jak np. e-administracja). Priorytetem jest nie tylko na rozwój rozwiązań mobilnych, które umożliwiają klientom korzystanie z usług finansowych i pozafinansowych w dowolnym miejscu i czasie, ale również wyjście naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami. Bank Millennium nieustannie pracuje nad ułatwieniem dostępu do swoich placówek, bankomatów, serwisu telefonicznego, strony internetowej, jak również konsekwentnie rozwija jakość i sposób obsługi klientów. Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz decyzja o implementacji ESG do wieloletniej strategii biznesowej Grupy Banku Millennium zostały w tym roku docenione poprzez przyznanie Bankowi Listka CSR tygodnika Polityka. Programy CSR realizowane dla pracowników dotyczą przede wszystkim wspierania różnorodności w miejscu pracy (Bank Millennium jest sygnatariuszem Karty Różnorodności), zapewnienia stabilnych i atrakcyjnych warunków zatrudnienia oraz oferowania możliwości angażowania się w działania społeczne.

Programy społeczne realizowane są za pośrednictwem Fundacji Banku Millennium i koncentrują się na dwóch obszarach: edukacji finansowej i wolontariacie pracowniczym. Spółka wspiera również realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG-Sustainable Development Goals). Przystępując do partnerstwa biznesu i administracji rządowej na rzecz realizacji SDG, Bank Millennium zadeklarował prowadzenie działań w szczególności na rzecz edukacji dzieci i młodzieży. Cel ten realizuje poprzez prowadzenie programu edukacji finansowej przedszkolaków „Finansowy Elementarz”, w którym przeszkolono już 58 tys. dzieci. Wszystkie działania CSR są corocznie od 16 lat podsumowywane w Raporcie odpowiedzialności społecznej Banku Millennium.

Źródło: Bank Millennium