„Bank” nagrodził najlepsze banki

Po raz 15. miesięcznik finansowy „Bank” uhonorował największe polskie banki na dorocznej gali. Wśród zwycięzców nie obyło się bez niespodzianek. Na rozdaniu nie zabrakło również śmietanki towarzyskiej sektora bankowego. Wszyscy jednomyślnie snuli optymistyczne prognozy na nadchodzące lata.

Spacerując po hotelu Hilton, gdzie miało miejsce rozdanie nagród miesięcznika „Bank”, można było stwierdzić, że o kryzysie finansowym już absolutnie nikt już nie pamięta. Prelegenci wspominali oczywiście, że było ciężko, a sektor bankowy czeka jeszcze dużo zmian. Było jednak znacznie więcej optymistycznych prognoz, pochwał dla bankowców i ciepłych słów o przyszłości polskiej bankowości na tle Europy. Trudno się nie cieszyć widząc odbudowę sektora i odbierając kolejne nagrody w prestiżowym hotelu. Wśród zwycięzców nie obyło się jednak bez niespodzianek.

20 lat bankowości

Galę rozpoczął Krzysztof Pietraszkiewicz, charyzmatyczny Prezes Związku Banków Polskich. Podkreślał, że tego typu konkursy i plebiscyty są dobrym badaniem w perspektywie lat. Ocena tegorocznych wyników na następnych rozdaniach nagród pozwoli na dokładniejsze spojrzenie na przemiany rynku finansowego. Tym razem nie było planów i strategii ze strony Prezesa, bo jak sam podkreśla, zmieniają się istotnie warunki w Europie, a wychodzenie z kryzysu odczujemy jeszcze przez kilka lat.

Jest to ranking w szczególnym okresie, ponieważ rok 2009 był zdecydowanie rokiem zmian i dostosowań. Zarówno praktyki regulacyjne, jak i strategie banków musiały ulegać poważnym zmianom – tłumaczy Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP. – Polski sektor bankowy jest stabilny. Bardzo dobrze reaguje, wnikliwie monitoruje rynek i dobrze służyliśmy całej polskiej gospodarce. Świadczą o tym chociażby dobre wyniki finansowe. Można z optymizmem myśleć już o wynikach za rok 2010.

Wśród prelegentów nie zabrało przedstawicieli Ministerstwa Finansów oraz Narodowego Banku Polskiego. Prof. Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP podkreślała, że polski sektor bankowy radzi sobie bardzo dobrze pomimo zewnętrznych perturbacji. Z kolei Dariusz Daniluk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, przypominał, że w ostatnich dwudziestu latach nie było w Polsce otwartego kryzysu bankowego, a jedynie pojedyncze komplikacje.

Nagrody rozdane

Nagroda główna nie była niespodzianką. Statuetka powędrowała do PKO BP, lidera na polskim rynku. Najlepszym bankiem uniwersalnym okazał się jednak Alior Bank. Statuetkę za najlepszy bank detaliczny otrzymał Eurobank, a za komercyjny – DZ Bank. Nordea Bank otrzymał nagrodę za kredytowanie nieruchomości, a pierwszym wśród internetowych banków został Bank Handlowy. Laureatem wśród banków samochodowych był po raz drugi z rzędu Fiat Bank, natomiast za sprawność działania nagrodę otrzymał Eurobank. Wyróżnienie specjalne przypadło bankowi PKO BP, jako instytucji bankowej o największej sile kapitałowej.

Skąd takie wyniki? Komisja zajmująca się rankingiem pod uwagę bierze m.in. takie wskaźniki, jak: rentowność, suma zgromadzonych kapitałów, liczba zatrudnionych oraz sumy udzielonych kredytów i środków znajdujących się na lokatach. Oceniający banki ominęli w ocenie parametry takie jak: wskaźnik wypłacalności oraz poziom złych długów. Ranking „Miesięcznika Finansowego Bank” uznawany jest za jeden z obiektywniejszych na rynku. Tym samym banki wyróżnione mają powody do zadowolenia i kolejny atut w promocjach swoich usług.

Alior uniwersalny

Gala rozdania nagród dla największych polskich banków nie wróżyła już w samej nazwie zwycięstwa Alior Banku. Tymczasem Prezes Wojciech Sobieraj z dumą mógł odebrać statuetkę w kategorii „bank uniwersalny”. Bank, który wszedł przebojem na rynek w okresie silnych zawirowań finansowych odebrał kolejną już prestiżową nagrodę. Spełniło się hasło promujące tegoroczną galę: nie trzeba być największym, aby być najlepszym.

Nasze wejście na rynek wprowadziło ożywienie w całym sektorze. Jak pokazały ostatnie doświadczenia, to nie największy zostają, a najlepsi – mówi dla Bankier.pl Wojciech Sobieraj, Prezes Zarządu Alior Banku – w trudnych czasach ten impuls, jakim był Alior spełnił swoją rolę dla sektora.

Za co te nagrody

Po upadku Lehman Brothers i kryzysie finansowym na światowa skalę, opinia publiczna inaczej patrzyła na zarządy banków, wypłacające sobie samym wysokie premie i odbierającym co chwilę kolejne nagrody. Sektor bankowy popełnił wiele błędów, które kosztowały ich nie tylko olbrzymie sumy pieniędzy, ale i stratę zaufania milionów klientów. Banki mają jednak krótką pamięć i coraz mniej prognoz wydaję się być negatywnych. Czy sektor bankowy faktycznie ma się tak dobrze jak w czasach przed kryzysem? Większość specjalistów ze Związkiem Banków Polskich na czele podkreśla, że wyniki będą z roku na rok znacznie lepsze. Oby tegoroczne nagrody miesięcznika Bank były dobrą mobilizacją do poprawy kondycji sektora, a nie tylko kolejnym rozdaniem statuetek, gdzie trzeba uśmiechać się do reporterów niezależnie od kondycji banku. W końcu Lehman Brothers również otrzymał niejedną statuetkę…

Tomasz Jaroszek

Źródło: Bankier.pl