Bank Ochrony Środowiska w Programie „Kredyt na innowacje technologiczne”

 Bank Ochrony Środowiska zaoferuje finansowanie zakupu bądź wdrożenia nowych technologii w firmach w ramach Programu „Kredyt na innowacje technologiczne” – najnowszego projektu Banku Gospodarstwa Krajowego. „Kredyt na innowacje technologicznego” jest kontynuacją „Kredytu Technologicznego”, a jego wyróżnikiem, tak jak i poprzednio, będzie premia technologiczna wypłacana przez BGK na rzecz częściowej spłaty zaciągniętego przez firmę zadłużenia. Jej maksymalna wysokość może wynieść nawet 6 mln zł, czyli o 50 proc. więcej niż w poprzedniej formule Programu.


Umowy na udział w Programie „Kredyt na innowacje technologiczne” podpisało we wtorek w siedzibie BGK kilkanaście Banków, w tym Bank Ochrony Środowiska. Nowy Program będzie jednym z podstawowych źródeł pozyskania kapitału na wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w obecnym rozdaniu środków unijnych. Wspierane będą wdrożenia innowacji o charakterze technologicznym – do przedsiębiorców trafi łącznie 422 mln euro.

„Kredyt na innowacje technologiczne” w nowej odsłonie wprowadza wiele zmian przyjaznych dla wnioskodawcy – beneficjenta. Przede wszystkim przedsiębiorca nie będzie musiał ponosić wydatków na opinie o nowej technologii, które wcześniej stanowiły załącznik do wniosku o dofinansowanie, a funkcje te przejmie panel ekspertów w BGK. Po drugie, zrezygnowano z naboru projektów o charakterze ciągłym, przechodząc na system konkursowy – wsparcie otrzymają projekty najlepsze, a nie szybko złożone. Pierwszy nabór wniosków konkursowych potrwa od 7 grudnia 2015 r. do 20 stycznia 2016 r.

Zgodnie z zasadami Programu, przedsiębiorca ubiegający się o „Kredyt na innowacje technologiczne”, składa wniosek do banku kredytującego. Dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronie internetowej BGK w zakładce „Kredyt na innowacje technologiczne”.