Ogromne zainteresowanie inwestorów obligacjami PKN Orlen pozwoliło uzyskać bardzo korzystny dla spółki koszt finansowania na poziomie 1,6% ponad stawkę 6-miesięcznego WIBORu. W trakcie budowy książki popytu inwestorzy zgłosili zapotrzebowanie na obligacje przekraczające wartość 2 mld PLN. Z tego względu, PKN ORLEN zdecydował się zwiększyć kwotę emisji z 750 mln PLN do kwoty 1 mld PLN.
– Obligacje coraz częściej stają się alternatywnym do kredytów źródłem finansowania dla firm. Przedsiębiorcy przekonują się do zalet papierów dłużnych. Organizując dużą emisję ważne jest, aby korzystać z doświadczonych instytucji finansowych. Jako lider na rynku obligacji średnioterminowych, z 30% udziałem w rynku, cieszymy się że tak duża firma jak PKN ORLEN wybrała naszą ofertę – mówi Andrzej Kopyrski, wiceprezes Pekao SA, nadzorujący pion bankowości korporacyjnej i rynków finansowych.
Datą emisji obligacji jest 27 lutego 2012 roku. Środki z emisji obligacji będą przeznaczone między innymi na refinansowanie zapadających obligacji wyemitowanych w 2007 roku. Emisja jest prowadzona przez Bank Pekao S.A. oraz ING Bank Śląski S.A. w ramach programu emisji obligacji na łączną kwotę 2 mld PLN ustanowionego w 2007 roku. 7-letnia zapadalność obligacji również stanowi dla spółki stabilne źródło finansowania średnioterminowego.
Kwota emisji PKN ORLEN wynosi tyle ile emisja dla Polkomtela z 2010 roku, która również była przeprowadzona za pośrednictwem Banku i była do tej pory największą emisją na rynku. Bank z sukcesem przeprowadził największe rynkowe emisje obligacji w Polsce dla takich podmiotów jak TVN, Globe Trade Centre czy Multimedia Polska. Pekao posiada również bardzo duże doświadczenie we wprowadzaniu obligacji do notowań na rynku Catalyst. W 2010 i 2011 roku wprowadzono do obrotu 5 emisji na łączną kwotę ponad 1,8 mld PLN, między innymi dla Polkomtela o wartości 1 mld PLN i Multimedia Polska na 400 mln PLN. Program emisji dla PKN Orlen jest kontynuacją tego trendu.
Źródło: Bank Pekao SA