Bank Pekao z kluczową rolą przy finansowaniu projektu Polimery Police

Bank Pekao S.A. jest największym kredytodawcą oraz agentem kredytu, agentem zabezpieczeń, bankiem rachunków i podmiotem zapewniającym instrumenty hedgingowe w konsorcjum banków finansujących projekt Polimery Police. Ponadto, razem z Pekao Investment Banking, bank był koordynatorem przy pozyskiwaniu finansowania projektu. Projekt Polimery to jedna z największych inwestycji przemysłowych ostatnich lat w Polsce. Wartość całego finansowania udzielonego przez konsorcjum wynosi ponad 1,3 mld USD z podziałem na transze inwestycyjne i obrotowe oraz kredyt VAT – udział Banku Pekao to równowartość około 230 mln USD.

fot. Bank Pekao

Projekt Polimery Police jest realizowany przez Grupę Azoty przy współpracy z Grupą Lotos oraz koreańskimi firmami Hyundai i KIND. Celem projektu jest budowa zintegrowanego kompleksu petrochemicznego, którego moce produkcyjne wyniosą 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Polipropylen jest jednym z najpopularniejszych tworzyw sztucznych o szerokim zastosowaniu w wielu gałęziach przemysłu, w tym między innymi w produkcji opakowań produktów spożywczych, sprzętu medycznego czy mebli.

Kompleks będzie składał się z instalacji do produkcji propylenu, instalacji do produkcji polipropylenu, terminala przeładunkowo-magazynowego, infrastruktury logistycznej (w tym rozbudowywanego portu w Policach) oraz instalacji towarzyszących.

Projekt ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki, m.in. ze względu na znaczący wpływ na redukcję deficytu handlowego w obszarze tworzyw sztucznych, zwiększenie niezależności surowcowej Polski (nowy terminal paliw płynnych w Policach), zapewnienie nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry i jako baza do rozwoju polskiej nauki.

Źródło: Pekao