Bank tuż za rogiem

Panel odbył się 24 lutego na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Został zorganizowany przez członków Studenckiego Koła Bankowości. Przedsięwzięcie jest okazją do wymiany poglądów praktyków pracujących w sektorze bankowym dotyczących stosowania nowoczesnych technologii w bankach.

Banki działają w warunkach dużej konkurencji, a klienci dokonujący wyboru nie zawsze racjonalnie wybierają najlepszą ofertę. Sektor bankowy jest również jednym z najbardziej uregulowanych przez prawo. Te czynniki bezpośrednio wpływają na kształt i jakość usług bankowych. Jednak najważniejszy w ostatnich latach jest rozwój technologii teleinformatycznych. Zgodnie z opinią prof. Janca może on spowodować, że za kilka lat spełni się proroctwo Bila Gatesa i znikną banki rozumiane w dotychczasowym tego słowa znaczeniu.

Te prognozy do pewnego stopnia potwierdzili przedstawiciele BZ WBK i mBanku, którzy opowiedzieli o polityce świadczenia przez swoje banki usług elektronicznych. W przypadku tego pierwszego są one „dodatkiem do istniejącego konta”. Natomiast mBank opiera swoje działanie na wykorzystaniu Internetu i telefonu. W ten sposób ogranicza się koszty, a oszczędnościami można podzielić się z klientami. Teleinformatyzacja w bankowości jest czynnikiem przyspieszającym i generującym oszczędności. Nie znaczy to, że oddziały powinny zniknąć. Zmienią się ich funkcje, ale nadal będą potrzebne. Świadczy o tym rozwój sieci placówek mBanku, które zapewniają bezpłatny dostęp do Internetu i co najważniejsze, fizyczny kontakt klienta z bankiem. Ponieważ, jak zauważyła Małgorzata Zbierada z Expander-a:, „człowiek potrzebuje człowieka”. Dlatego kierowana przez nią firma w ciągu pięciu lat przekształciła się z internetowego portalu finansowego w sieć oddziałów, gdzie klient spotyka się z „żywym doradcą”. Nie wystarczy tylko zapewnić rzetelną informacji o dostępnych na rynku ofertach poszczególnych banków.

Bankowość na pewno będzie się zmieniać, ale nie wszystko może być zastąpione przez szybkie, tanie i mobilne usługi elektroniczne.

W ramach „Miesiąca Bankowości” odbędą się jeszcze trzy panele dyskusyjne, a także szkolenia dla studentów zorganizowane przez BZ WBK, a także firmy Expander oraz Efix Polska.

Duże zainteresowanie pierwszym panelem świadczy, że organizowanie tego typu imprez ma sens. Chętnych studentów było bowiem więcej niż mogła pomieścić sala.

Ze szczegółami „Miesiąca Bankowości” organizowanego przez studentów AE Poznań można się zapoznać na stronie www.sknb.ae.poznan.pl