Bank Współpracy Europejskiej planuje przenieść siedzibę do Gdańska

Bank, poza zmianą siedziby, ma w planach istotne zwiększenie skali działania – rozbudowę ogólnopolskiej sieci placówek bankowych oferujących przede wszystkim rozbudowany wachlarz usług dla małych przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych. Plany strategiczne rozwoju banku mogą wpłynąć na znaczący wzrost zatrudnienia na terenie Metropolii Gdańskiej oraz regionu.

Istotnym argumentem za przeniesieniem siedziby banku do Gdańska jest porozumienie pomiędzy Władzami Miasta oraz Zarządem banku które pozwala wykorzystać liczne instrumenty wsparcia dla inwestorów, jakimi dysponuje miasto oraz otwiera drogę do wspólnych działań na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.

„Decyzja władz banku poprzedzona został długimi negocjacjami, w których okazało się, że Gdańsk posiada szereg atutów przemawiających za przeniesieniem siedziby banku Współpracy Europejskiej z Wrocławia do Gdańska” – powiedział Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. – Na naszą korzyść przemawia atrakcyjny rynek pracy, stale zasilany tysiącami absolwentów wyższych uczelni z obszaru Metropolii Gdańskiej. To także obszar o wyjątkowo dużym potencjale wzrostowym, do którego coraz częściej trafiają liczący się na światowym rynku inwestorzy zagraniczni i na którym stale przybywa przedsiębiorczych mieszkańców z powodzeniem rozwijających swój własny biznes. Jako miasto możemy też zaoferować szereg unikalnych w skali całego kraju instrumentów wsparcia dla inwestorów gotowych realizować swoje strategie biznesowe w naszym mieście. O tym, że Gdańsk jest miejscem atrakcyjnym dla inwestorów najlepiej świadczy decyzja Banku Współpracy Europejskiej i wielu innych inwestorów którzy podjęli decyzję o wyborze naszego miasta na swoje siedziby.

BWE zamierza ulokować w Gdańsku siedzibę oraz sieć placówek. W ciągu najbliższych 5 lat ma w ten sposób powstać, w banku oraz w instytucjach z nim współpracujących, nawet 2 tys. miejsc pracy.

Miasto Gdańsk, w ramach obowiązujących przepisów prawa będzie wspierać inwestycje oraz rozwój działalności Banku na swoim terenie.

Porozumienie parafowane pomiędzy Władzami Gdańska, a Zarządem BWE zakłada współpracę i wsparcie w trzech głównych obszarach:

szkolenia i rekrutacja pracowników potrzeby lokalowe związane z działalnością banku oraz wspólna promocja banku i miasta

„Bardzo się cieszę z otwartości i życzliwości Władz Miasta Gdańska dla przeniesienia siedziby Banku do Gdańska. Zamierzamy zbudować innowacyjny Bank, który będzie oferował klientom coś więcej niż typową bankowość. Do tego potrzebujemy wykwalifikowanej i wszechstronnie wykształconej kadry. Dobrze znam potencjał Gdańska w tym zakresie i dlatego szybko budujemy zespół fachowców z różnych firm, pracujący już nad ofertą bankowości detalicznej. Miasto gwarantuje nam istotne wsparcie w zakresie szkoleń oraz przygotowania zawodowego nowych pracowników.” – powiedział Mariusz Karpiński, Prezes BWE.

Główny nacisk pomocy Miasta położony zostanie na potrzeby kadrowe Banku. W ramach realizowanego przez Miasto Gdańsk programu stypendialnego, z którego korzystają inwestorzy lokujący swoje projekty na terenie Miasta, Bank uzyska możliwość zatrudnienia przeszkolonych, zgodnie z jego zapotrzebowaniem, absolwentów takich kierunków jak informatyka, telekomunikacja, rachunkowość, matematyka, finanse i bankowość. Program realizowany będzie w latach 2008 – 2011.

Miasto Gdańsk uwzględni także potrzeby szkoleniowe banku w działalności Edukacyjnego Centrum Doskonałości, którego powołanie planowane jest w drugiej połowie 2008 r. Bank będzie miał także wpływ na dobór firm szkoleniowych. Miasto podejmie starania, aby Edukacyjne Centrum Doskonałości pozyskało na ten cel środki pochodzące z funduszy unijnych.

Władze Gdańska wesprą także bank przy poszukiwaniu lokalizacji dla jego siedziby oraz nowych oddziałów. Decyzja o przeniesieniu siedziby to także ważny element promocji zarówno dla miasta, jak i dla banku. Profil działalności banku wpisuje się w strategię rozwoju miasta, która poprzez szereg programów kładzie nacisk na aktywizację i rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Bank wspierać też będzie działalność kulturalną miasta, przedsięwzięcia sportowe oraz edukacyjne.

Bank Współpracy Europejskiej SA to kolejny inwestor reprezentujący sektor usług finansowych, który dzięki atrakcyjnej ofercie inwestycyjnej, dużemu potencjałowi rozwojowemu oraz staraniom wyspecjalizowanej jednostki Urzędu Miejskiego w Gdańsku – Centrum Obsługi Biznesu, zdecydował się wybrać właśnie to miasto na miejsce inwestycji. Decyzja władz BWE SA to potwierdzenie że Gdańsk i Metropolia Gdańska zyskują w oczach inwestorów jako miejsce szczególnie atrakcyjne dla realizacji projektów w obszarach gospodarki gdzie w pierwszej kolejności liczy się wiedza. Przypomnijmy, że od początku tego roku do grona kluczowych inwestorów krajowych i zagranicznych dołączyły amerykańskie First Data Corporation, ACXIOM, duński Arla Foods, irlandzki Fineos, a także duński producent farb Flügger i polskie Konsorcjum Stali SA.

Centrum Obsługi Biznesu współpracując z PAIIZ oraz światowymi firmami doradczymi prowadzi rozmowy z kolejnymi inwestorami zainteresowanymi lokalizacją swoich projektów w Polsce i Europie Środkowej.