Bank Zachodni WBK mecenasem filmu „1920 Bitwa Warszawska”

Bank Zachodni WBK jako mecenas filmu „1920 Bitwa Warszawska” w reżyserii Jerzego Hoffmana pragnie przypomnieć o wielkim sukcesie Polaków w walce o zachowanie niepodległości odzyskanej po 123 latach niewoli. Film będzie w całości zrealizowany w najnowszej, stereoskopowej technice 3D.

Mecenat w służbie zapomnianej historii

– Bitwa warszawska jest jednym z wielkich zwycięstw polskiego oręża, które nie doczekało się jeszcze swojej ekranizacji. Taki film powinien powstać już dawno i cieszę się, że Bank Zachodni WBK mógł zaangażować się w ten projekt. Brakuje w naszej kulturze świadectw sukcesów Polaków, a takim spektakularnym wręcz sukcesem była wojna roku 1920. Chcemy też przypomnieć rolę, jaką instytucja mecenatu powinna spełniać we współczesnych realiach – tłumaczy Mateusz Morawiecki prezes zarządu Banku Zachodniego WBK.

Bank Zachodni WBK swoim zaangażowaniem w rozwój kultury oraz ochronę dziedzictwa narodowego stara się przypomnieć jedną z tradycyjnych ról biznesu, jaką jest służba społeczeństwu poprzez zaangażowanie w wielopłaszczyznowe wsparcie kultury i sztuki. Mecenat, którego istotą jest opieka nad twórcą i jego dziełem, traktujemy jako naturalną powinność przedsiębiorczości. Opieka – ta w sensie materialnym polegająca na zabezpieczeniu finansowym powstającego dzieła, ale również ta w wymiarze emocjonalnym oraz doradczym. Mecenas nie tylko finansuje, lecz również też pomaga i służy, wkładając w to swoje emocje i intelekt. Od początku aktywnie uczestniczymy w pracach nad filmem, od momentu powstawania scenariusza, poprzez plan filmowy, postprodukcję oraz oprawę promocyjną. Przeprowadziliśmy kampanię promującą film oraz budującą wizerunek banku jako mecenasa kultury. Bardzo zależy nam, aby ten wartościowy i piękny film obejrzało jak najwięcej widzów. Jako mecenas filmu zaangażowaliśmy się również w akcję edukacyjną skierowaną do szkół, mającą na celu nadanie właściwej rangi wydarzeniom 1920 roku w naszej historii. Wsparliśmy wydanie broszury edukacyjnej poświęconej Bitwie 1920 roku, która skierowana jest do nauczycieli szkół podstawowych i średnich na terenie całej Polski.

Wielkie kino w 3D – trójwymiarowa podróż w czasie

Tłem historycznym filmu jest jedna z najważniejszych operacji militarnych w historii Europy, która zadecydowała nie tylko o niepodległości Polski. Przegrana komunistów zatrzymała pochód Armii Czerwonej, który miał wywołać komunistyczne rewolucje na całym kontynencie. Film będzie jednak przede wszystkim wielką epicką opowieścią o losach zwykłych ludzi, rozgrywającą się na tle historycznych wydarzeń. Kluczowym wątkiem jest historia miłosna Oli – aktorki warszawskiego teatru kabaretowego i Jana – poety i ułana. W tych rolach zobaczymy popularnych aktorów młodego pokolenia: Nataszę Urbańską i Borysa Szyca. Zobaczymy też gwiazdy polskiego kina, m.in. Daniela Olbrychskiego, który wcieli się w rolę marszałka Józefa Piłsudskiego, a także Bogusława Lindę, Wojciecha Pszoniaka, Jerzego Bończaka, Adama Ferencego, Aleksandra Domogarowa i Ewę Wiśniewską.

„Bitwa Warszawska 1920” to pierwsza na rynku polskim produkcja wykonana w technice stereoskopowej – 3D. Autorem zdjęć jest nominowany do Oskara za zdjęcia do filmu „Helikopter w ogniu” Sławomir Idziak. Oficjalną premierę filmu zaplanowano na 26 września 2011 roku.

Źródło: BZWBK