Bank Zachodni WBK w programie „Rodzina 500 plus”

Dzisiaj Bank Zachodni WBK dołączył do Programu „Rodzina 500 plus”. Podpisano w tej sprawie List Intencyjny w obecności Pani Premier Beaty Szydło oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pani Elżbiety Rafalskiej oraz Minister Cyfryzacji Pani Anny Streżyńskiej. Bank udostępni swoim klientom możliwość złożenia przez internet wniosku o świadczenie wychowawcze wypłacane w Programie. Będzie to możliwe po 1 kwietnia 2016 r., czyli po wejściu w życie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

– Jeśli Program „Rodzina 500 plus” ma na celu ułatwienie życia rodzinom wychowującym dzieci, to nowoczesna bankowość może z pewnością znacząco uprości korzystanie z tego Programu. Staramy się być blisko naszych klientów i ich codziennych spraw, oferując wygodne rozwiązania. Możliwość złożenia wniosku przez bankowość internetową maksymalnie skróci drogę do zdobycia świadczenia. Pracujemy nad prostym i intuicyjnym wnioskiem o świadczenie „500 plus”, a odpowiednie rozwiązanie jest obecnie wypracowywane w BZWBK24 internet. Współpracujemy przy tym blisko zMinisterstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz z innymi instytucjami rządowymi, aby w kwietniu, kiedy Program zacznie działać, nasi klienci mogli z niego skorzystać w przyjaznych i komfortowych warunkach, bez konieczności wizyty w urzędzie -mówi Mirosław Skiba, szef Pionu Bankowości Detalicznej w Banku Zachodnim WBK .

Wniosek dostępny będzie dla klientów w specjalnej zakładce po zalogowaniu do usług BZWBK24 internet. Po jego uzupełnieniu i – w przypadku wniosków wymagających dodatkowych zaświadczeń – dołączeniu niezbędnych skanów dokumentów (np. oświadczenia o dochodach) system automatycznie prześle wniosek do centralnego systemu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z którego następnie będzie przesyłany do właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) lub urzędu wskazanego przez klienta we wniosku. To właśnie jednostki samorządu będą odpowiedzialne za rozpatrywanie wniosków pod względem merytorycznym i wydawanie decyzji o wypłacie świadczeń. Potwierdzeniem przyjęcia wniosku przez OPS lub urząd będzie dla klienta Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO) przesłane klientowi na jego adres mailowy podany we wniosku.

Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia, niezależnie od dochodu. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego. Program zakłada wypłaty świadczeń do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

To, w jakiej formie dana rodzina złoży wniosek o świadczenia w ramach Programu „Rodzina 500 plus” zależy od jej decyzji. Tradycyjnie, w formie papierowej, będzie można złożyć wniosek bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Wersja online wniosku dostępna będzie za pomocą czterech kanałów: poprzez portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, portal usług elektronicznych ZUS, ePUAP oraz właśnie przez bankowość internetową w wybranych bankach. Rolą banku w całym procesie jest zapewnienie maksymalnie sprawnego procesu przekazania informacji od klienta do właściwego organu.