Bank Zachodni WBK wręczył pierwsze Paszporty Santandera

Paszporty Santandera (Santander Passports) to międzynarodowa inicjatywa, która wyróżnia firmy obecne na zagranicznych rynkach i planujące dalszą ekspansję. Dzięki korzyściom z posiadania Paszportu, polskie przedsiębiorstwa będą mogły szybciej i łatwiej inwestować, przede wszystkim w krajach, w których obecna jest Grupa Santander. Pierwsze Paszporty Santandera w Polsce, w piątek 11 grudnia br. uroczyście odebrały firmy KROSS S.A. oraz GK LUG S.A. Następnych 100 wyróżnień zostanie wręczonych na początku 2016 r.

KROSS S.A. to największy w kraju producent rowerów, który poza Polską prowadzi sprzedaż także w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech oraz we Włoszech. Z marką doskonale znaną lokalnie, firma planuje dalszą ekspansję zagraniczną: zamierza zaistnieć mocniej w USA oraz wejść do Ameryki Łacińskiej.

Grupa Kapitałowa LUG S.A. istnieje od 25 lat i specjalizuje się w produkcji zaawansowanych technologicznie systemów oświetleniowych do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Firma ma na koncie realizację dużych kontraktów w Polsce i za granicą. Posiada przedstawicielstwa m.in. w Niemczech, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Wielkiej Brytanii. Jest też bardzo aktywna w Brazylii, gdzie ostatnio wygrała przetarg na dostawy oświetlenia dla metra w Sao Paulo.

Idea Santander Passport zakłada, że będą nim wyróżniane firmy, które mają już spółki zależne za granicą lub prowadzą znaczącą międzynarodową działalność handlową.– Sam Paszport jest małym, symbolicznym przedmiotem, ale oznacza dużo – przede wszystkim cały pakiet specyficznych elementów obsługi, szczególnie ważnych przy wchodzeniu na nowe rynki oraz większą dostępność produktów bankowych za granicą. Paszport jest też formą docenienia firm, które tempem swojego rozwoju dowodzą, że polski sukces jest możliwy w najdalszych zakątkach świata. Mamy też nadzieję, że będą dla laureatów zachętą do dalszego rozwoju na rynkach zagranicznych– mówi Olga Pietkiewicz, szefowa International Desk Banku Zachodniego WBK, odpowiedzialna za projekt Santander Passport.

W zakresie produktowym Santander Passport gwarantuje firmom m.in. obsługę w bankowości korporacyjnej niezależnie od wielkości spółek zależnych posiadanych za granicą oraz uproszczone procesy oceny wniosków kredytowych składanych w Bankach Grupy Santander w innych krajach. – Przy analizie sytuacji finansowej spółek zagranicznych zostanie wzięta pod uwagę również informacja o spółce matce w Polsce. Ponadto posiadanie Santander Passport zapewnia ułatwione procedury otwierania rachunków zagranicznych w krajach Grupy Santander oraz na całym świecie poprzez sieć renomowanych banków współpracujących w ramach sieci IBOS – zaznacza Olga Pietkiewicz. Każdy klient z Paszportem otrzyma w Polsce indywidualnego doradcę do kontaktu w zakresie zapytań dotyczących swojej działalności zagranicznej, ale także dostęp do sieci specjalistów International Desk w 15 krajach Grupy Santander na całym świecie, którzy będą dodatkowo wspierać rozwój spółek zagranicznych. Eksporterzy uzyskują dzięki Santander Passport wsparcie w otwieraniu rachunków do obsługi płatności zagranicznych klientów na całym świecie (collection accounts) oraz wsparcie middle office Banku Zachodniego WBK w zakresie inkasa dokumentowego, akredytyw, gwarancji, pomocy w przygotowywaniu zleceń, opiniowania projektów akredytyw i rozliczeń handlowych oraz wsparcie w zakresie rozliczeń międzynarodowych. Santander Passport to również możliwość korzystania ze specjalistycznego doradztwa w krajach docelowych, obejmującego usługi kancelarii prawniczych, księgowych oraz firm doradczych współpracujących z Grupą Santander.

Santander Passport to jeden z elementów strategii nakierowanej na osiągniecie przez Bank Zachodni WBK pozycji nr 1 w usługach dla handlu zagranicznego. Uzupełnia on prowadzony przez Bank Program Rozwoju Eksportu oraz inne rozwiązania wdrożone wspólnie z Grupą Santander. Wśród tych inicjatyw głównymi są m.in. portal SantanderTrade.com, Santander Trade Club czy też misje handlowe do krajów Grupy Santander, m.in. Meksyku, Chin, Chile czy Hiszpanii.