Podpisane wczoraj porozumienie to kolejne, po wprowadzeniu kredytów na inwestycje finansowane ze środków SAPARD i Phare, powołaniu w oddziałach Doradców Europejskich, organizacji konferencji „Europa w Twojej Firmie”; działanie Banku Zachodniego WBK na rzecz rozwoju sektora MSP w Polsce.
Podpisane z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości porozumienie dotyczy współpracy przy realizacji tzw. Działania 2.3 „Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje”, które jest częścią Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw” realizowanego przez tę instytucję. Celem działania jest zwiększenie konkurencyjności polskich małych i średnich firm na Jednolitym Rynku Europejskim poprzez wsparcie inwestycji w tym sektorze. Przedsiębiorcy starający się w ramach działania o dotację równą bądź przekraczającą 125 tys. złotych są zobligowani do sfinansowania swojej inwestycji kredytem bankowym. Dolna kwota kredytu to w tym przypadku 25% wartości dotacji, o jaką będą starać się w PARP. Bank Zachodni WBK przygotował specjalny kredyt, który umożliwi potencjalnym beneficjentom pomocy unijnej ubiegać się o dotacje w ramach Działania. Jego zasady są zgodne z procedurą ubiegania się dotację. Kredyt ten będzie dostępny w ofercie banku w momencie ogłoszenia terminu składania wniosków przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Bank Zachodni WBK dysponuje już dużym doświadczeniem przy oferowaniu pomocy przedsiębiorcom zainteresowanym skorzystaniem z pomocy unijnej. Działania te wspierają strategię europejską banku „Razem w Unii” Już od czerwca ub.r. roku w Banku Zachodnim WBK funkcjonują kredyty inwestycyjne na przedsięwzięcia inwestycyjne refinansowane w ramach programów Phare i SAPARD. Przedsiębiorca starający się o refundację kosztów swojej inwestycji z tych programów może wcześniej sfinansować ją specjalnym kredytem, którego udziela BZ WBK. Poza finansowaniem BZWBK dostarcza także informacji – specjalnie z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach w oddziałach banku stworzona została sieć blisko dwustu Doradców Europejskich. Przeszli oni szkolenia w zakresie funduszy przedakcesyjnych (które mimo akcesji w dalszym ciągu są dostępne dla potencjalnych beneficjentów), strukturalnych oraz innych zagadnień związanych z integracją europejską. Każdy przedsiębiorca może uzyskać u nich informacje na temat dostępnych programów, wysokości dofinansowania, terminów składania wniosków, organizacji zapewniających pomoc i udzielających certyfikatów potrzebnych do działania na rynku UE. Akcja informacyjna wspierana jest materiałami marketingowymi w postaci ulotek i publikacji zamieszczanych w serwisie internetowym Banku (www.bzwbk.pl/unia).
Bank Zachodni WBK zawarł także szereg porozumień dotyczących wspierania i rozwoju MSP z innymi instytucjami działającymi w tym zakresie w Polsce. BZ WBK to również główny współorganizator Forów „Twoja Firma w Europie” i „Europa w Twojej Firmie” – podczas których 14 tysięcy przedsiębiorców z sektora MSP mogło zapoznać się z szansami i wyzwaniami związanymi z przystąpieniem do UE, a także przygotować swoje firmy do działalności na europejskim rynku.