Banki centralne pomagają, ale tylko symbolicznie

Czwartek rynki europejskie rozpoczęły na plusach z wyraźnym zadowoleniem. Wynikało ono z faktu, że wczorajsze spadki w Stanach nie przekształciły się w żadną niebezpieczną korektę i dziś nadal utrzymywały się dobre nastroje.

Poranny optymizm skutkował osiągnięciem przez WIG20 dwuprocentowego wzrostu, który jednak nie utrzymał się długo. Wejście w strefę wczorajszych szczytów sprawiło, że po dwóch próbach ich testowania popyt zrezygnował z dalszej walki.

W żadnym wypadku nie oznaczało to, że rynek jest zagrożony. Po prostu podczas codziennego okresu mniejszego ruchu w południe nastąpiło jedynie zejście do poziomu otwarcia, ale plusy nadał się utrzymywały.

W centrum wydarzeń dnia były decyzje o poziome stóp procentowych w Europie. Oba banki centralne – Anglii i ECB – nie zaskoczyły i pozostawiły stopy procentowe na niezmienionych historycznie niskich poziomach. W strefie euro obowiązuje 1 proc., a w Wielkiej Brytanii 0,5 proc. Obie decyzje były całkowicie zgodnie z prognozami, więc nic nie zmieniły, ale znacznie większą wagę przywiązano do komunikatów po posiedzeniach banków. Tu było już ciekawiej, bo Prezes ECB przyznał, że bank dokona skupu obligacji za 60 miliardów euro. Bank Anglii w swoim oświadczeniu potwierdził, że przeznaczy na ten sam cel 206 miliardów dolarów. Oba ruchu to kopiowanie zachowania amerykańskiego FED, jednak przy znacznie mniejszej skali. W zasadzie tak minimalny skup ze strony ECB ma jedynie znacznie symboliczne i należy go traktować, jako gest dobrej woli, ale nie będzie miał realnego przełożenia na gospodarkę. Mimo minimalizmu graczom ruch się spodobał, bo doszli do wniosku, że jeżeli będzie gorzej to pomoc będzie większa.

Dziś podobnie jak wczoraj publikowano kolejny wskaźniki rynku pracy. Pierwszym była tygodniowa zmiana liczby nowych bezrobotnych w Stanach, która wyniosła 620 tysięcy i był zgodna z oczekiwaniami, więc nie wywołała żadnej reakcji. Rynkom spodobał się natomiast zanotowany w pierwszym kwartale wzrost wydajności pracy o 1,6 proc., a także odrobinę mniejszy od prognoz wzrost kosztów pracy (o 3 proc. zamiast 3,1 proc.) .

Końcówka sesji przebiegła ponownie pod kierownictwem byków. Dodatkowo zdobyte parę punktów na fiksingu sprawiło, że indeks ponownie znajduje się blisko szczytów i jutro może kontynuować rozpoczęte na początku tygodnia wzrosty.

Paweł Cymcyk
Źródło: AZ Finanse