Banki ograniczają prawa posiadaczy kart płatniczych

Obowiązki posiadacza karty

W sytuacji zgubienia lub kradzieży karty płatniczej jej posiadacz powinien ten fakt zgłosić wydawcy karty. – Zgodnie z prawem przyjmuje się, że odpowiedzialność posiadacza do momentu zgłoszenia przez niego wydawcy faktu utraty karty jest ograniczona do równowartości 150 euro – tłumaczy Łukasz Kajda, prawnik z Kancelarii BBK z Katowic.

Dodaje, że od momentu powiadomienia wydawcy o utracie karty odpowiedzialność posiadacza jest wyłączona.

– W praktyce niewiele jest regulaminów bankowych, gdzie treść postanowień w sposób pełny i jasny reguluje powyższe kwestie. Najczęściej mamy do czynienia z lakonicznymi stwierdzeniami odwołującymi się do ustawy – mówi Anna Halczuk-Izydorczyk, radca prawny z Kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

Należy jednak pamiętać, że posiadacz karty nie może udostępniać jej osobom postronnym. Trzeba także dbać o zachowanie w tajemnicy kodu PIN do karty.

– Osobą, której posiadacz może udostępnić kartę wraz z kodem identyfikacyjnym do niej, jest tylko użytkownik. Inne osoby, które weszłyby w jej posiadanie, będą osobami nieuprawnionymi – wyjaśnia Łukasz Kajda.

Tak więc, nawet jeżeli karty użyje osoba bliska dla posiadacza karty i zrobi to za jego zgodą, nie będzie miało to znaczenia dla banku.

Czy udostępnienie numeru PIN i karty – w relacji mąż-żona – jest jednoznaczne z niedochowaniem należytej staranności, do której zobowiązuje ustawa i umowa z wydawcą ? Czy banki mogą w stosowanych wzorcach umieszczać postanowienia mniej korzystne dla klienta niż przewiduje ustawa ? Jakie sprzeczne z ustawą zapisy banki umieszczają w umowach z klientami ? Gdzie posiadacz może dochodzić swoich roszczeń, jeżeli w wyniku przeprowadzonej procedury reklamacyjnej bank nie znajdzie podstaw do uznania reklamacji posiadacza karty w zakresie obciążania go operacjami dokonanymi w wyniku utraty karty ? Czy często banki narzucają klientom płatne ubezpieczenie, które ma ich uchronić od odpowiedzialności za transakcje dokonane przez osoby nieuprawnione ?

Więcej: Gazeta Prawna 20.08.2008 (162) – str.15