Banki planują oddanie długu zaciągniętego od państwa

Bank of America zwróci 45 mld dolarów pomocy rządowej. Analitycy spodziewają się, że także inne duże banki, jak Citigroup, który dostał 45 mld dolarów, oraz Wells Fargo (25 mld dol. pomocy), będą chciały postąpić podobnie.” Informuje „Rz”.

„Bank of America na spłatę zobowiązań wobec państwa przeznaczy 26,2 mld dolarów wolnych środków oraz 18,8 mld dolarów ze sprzedaży papierów wartościowych. Pozwoli to uwolnić się spod restrykcji, m.in. dotyczących wysokości wynagrodzeń menedżerów. Taka decyzja pomoże w znalezieniu nowego prezesa. Obecny szef BoA Kenneth Lewis zapowiedział we wrześniu, że pod koniec roku odchodzi ze stanowiska.” donosi gazeta.

„Europejskie banki także chcą się pozbyć się rządowych kajdanek i narzuconych przez Komisję Europejską zaleceń. Unia bankom, które sięgnęły do państwowej kasy, zabrania przejmowania innych instytucji finansowych, nakazuje rewizję polityki płacowej czy też zaleca sprzedaż części aktywów. Dlatego też francuskie Societe Generale spłaciło już 3,4 mld euro rządowej pomocy. Chcą to zrobić także BNP Paribas (bank planuje emisję akcji) i Credit Agricole.” czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Spłata długu zaciągniętego przez banki pozwoli na uniezależnienie się od państwa i podejmowanie kroków, które konkretny bank uważa za słuszne, bez konieczności konsultacji z państwem. Oddanie zadłużenia wymaga jednak czasu i zanim państwo dostanie zwrot należności, jeszcze przez pewien czas będzie mogło uczestniczyć w podejmowanych decyzjach.

Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej” w artykule Elizy Więcław „Banki zrzucają rządowe kajdanki”.