Wnioskodawca poprawki, Stanisław Kalemba (PSL) przekonywał, że pozwoli ona wzmocnić banki spółdzielcze, z których część może nie zdążyć z osiągnięciem tzw. trzeciego progu kapitałowego (1 mln euro – PAP) w 2007 r. – jak zapisano w traktacie akcesyjnym. Kalemba przypomniał, że zapis ten wprowadzono wbrew woli Sejmu, który w ustawie o bankach spółdzielczych postanowił, że obowiązek osiągnięcia „trzeciego progu” nastąpi w 2010 r.
„Zresztą w wielu krajach UE, np. w Portugalii, datę tę ustalono na 2011 r. Jeśli nie pomożemy polskim bankom spółdzielczym, część z nich może nie zdążyć” – powiedział PAP Kalemba.
Aby pomóc bankom spółdzielczym w proponowanej poprawce, Kalemba zaproponował, aby dochody BS w części przeznaczonej na zwiększenie funduszy własnych były zwolnione z podatku dochodowego.
Jak podaje PAP przedstawiciele Biura Studiów i Ekspertyz Sejmu i Biura Legislacyjnego przestrzegli jednak posłów, że proponowane zmiany w stosunku do prezydenckiego projektu ustawy Prawo spółdzielcze wykraczają poza ramy inicjatywy legislacyjnej i może być to podstawą do odrzucenia jej przez Trybunał Konstytucyjny.
Eksperci zaproponowali, by posłowie zastanowili się nad nową inicjatywą ustawodawczą. Posłowie uznali jednak, że trzeba popracować nad zaproponowanymi zmianami, tak by były one zgodne z konstytucją.