Banki spółdzielcze mają ofertę zbliżoną do banków komercyjnych

„Na przykład BS w Koronowie proponuje sześciomiesięczną Lokatę Diabelską, której stałe oprocentowanie wynosi 6,6 proc. w skali roku. W BS w Toruniu można założyć lokatę Kwartet, od której odsetki rosną co trzy miesiące od 5 do 8 proc. w skali roku. BS Brańsk oferuje lokatę połączoną z funduszami inwestycyjnymi.”, czytamy dalej.

„Banki spółdzielcze proponują również konta osobiste przeznaczone np. dla studentów, młodzieży, rolników, lekarzy, emerytów itp. Wiele z nich oferuje home banking, automatyczną informację telefoniczną, konta internetowe. Przez Internet można zrobić przelew, złożyć zlecenie stałe, uzyskać kredyt w ROR, założyć lokatę itp. Opłaty za korzystanie z kont osobistych i rachunków internetowych w większości banków spółdzielczych są znacznie niższe niż w bankach komercyjnych […].”, pisze dziennik.

„Dobrze rozwinięta jest oferta kredytowa. Obejmuje kredyty w ROR, gotówkowe, okazjonalne, mieszkaniowe, samochodowe, walutowe. Na przykład w SBL w Złotowie można zaciągnąć dwuletni kredyt ‚Lato 2008’ z oprocentowaniem 10,5 proc. w skali roku, a w BS w Sztumie kredyt z upominkiem „Kawa na ławę” (okres spłaty 24 miesiące, oprocentowanie 10,8 proc.) […].”, informuje dziennik.

W Polsce działają trzy zrzeszenia banków spółdzielczych: Bank Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielcza Grupa Bankowa i Mazowiecki Bank Regionalny. Niezależnie działa jeden bank spółdzielczy – Krakowski Bank Spółdzielczy. Banki spółdzielcze są spółdzielniami prowadzącymi działalność bankową.

Więcej informacji na ten temat w „Rzeczpospolitej”.