W październiku wynik odsetkowy banków był o 12 proc. wyższy niż przed rokiem. Rosną również dochody z prowizji oraz spadają koszty. Większość fundamentów bankowego biznesu wygląda całkiem solidnie. Ryzyko stanowią koszty regulacyjne.
W miesięcznym raporcie podsumowującym wyniki sektora bankowego, można znaleźć analizę najważniejszych trendów w aktywach, zysku oraz poszczególnych komponentach wyniku. Raport jest przygotowywany przez SpotData, analityczną komórkę Bonnier Business Polska.
Po październiku podstawowe wskaźniki zyskowności, jak zwrot z kapitału (ROE) czy z aktywów (ROA) są słabsze niż przed rokiem (licząc 12-miesięczną sumę kroczącą). Ale w dużej mierze wynika to z wysokiej bazy z zeszłego roku, czyli jednorazowej transakcji z VISĄ. Patrząc na podstawowe filary dochodów bankowych, widać systematyczną poprawę. Szybko rośnie wynik odsetkowy, a wraz z nim poprawia się marża odsetkowa, mimo że nie sprzyjają temu stabilne stopy procentowe. Wyższy jest wynik prowizyjny, a marża prowizyjna jest powoli podnoszona, co pokazuje, że bankom udaje się przerzucić dużą część kosztów wynikających z podatku bankowego na klientów. Banki ograniczają również koszty zarządzania. W tym momencie największym zagrożeniem dla wskaźników zyskowności jest ewentualne wprowadzenie ustawy zmuszającej banki do ponoszenia większych kosztów restrukturyzacji kredytów frankowych.
banki raport październikOd strony ekspansji aktywów, widać, że duży wpływ na banki mają rosnące inwestycje mieszkaniowe oraz poprawa koniunktury wśród małych i średnich przedsiębiorstw. W tych dwóch grupach bowiem akcja kredytowa rośnie najszybciej, a jej dynamika przekracza 10 proc. Nieco niższa jest dynamika kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów dla dużych firm.
Ignacy Morawski