Banki znów płacą więcej za lokaty długoterminowe

„– Widać poprawę na rynku międzybankowym. Zawierane jest coraz więcej transakcji, choć są to głównie pożyczki na krótki czas. To powoduje, że banki nie są już pod taką presją, aby szukać pieniędzy u klientów, a wojna depozytowa będzie powoli wygasać – tłumaczy Bogusław Kott, prezes banku Millennium.

Owa poprawa sytuacji na rynku międzybankowym oraz kolejne obniżki stóp procentowych NBP (w ciągu ostatnich 12 miesięcy referencyjna spadła o 2,5 punktu procentowego) spowodowały, że banki nie dają już tak wysokich odsetek za krótkoterminowe depozyty, co jeszcze kilka miesięcy temu.„, czytamy w „GP”.

„– W listopadzie ubiegłego roku średnie oprocentowanie najlepszych depozytów 3-miesięcznych wynosiło 8,81 proc. W styczniu tego roku średnie oprocentowanie w tej grupie wynosiło już 6,55 proc., a maksymalne – 9 proc. W przypadku lokat rocznych było to odpowiednio 5,96 proc. i 8,2 proc. Największy spadek oprocentowania miał miejsce w lutym tego roku, a później sytuacja się nieco ustabilizowała – wylicza Jarosław Sadowski.

Obecnie oprocentowanie najlepszych lokat, na 3 miesiące rzadko przekracza 6 proc.
i zdaniem większości bankowców i analityków w najbliższych miesiącach będzie jeszcze spadać.”, pisze dziennik.

Wojna depozytowa powoli wygasa, ale bankowcy nie ustają w kuszeniu klienta. Coraz częściej za wabik służą jednak dodatkowe bonusy, a nie wysokie procenty. Pojawiają się lokaty z ubezpieczeniem od utraty pracy, loterie z atrakcyjnymi nagrodami, czy oferty umożliwiające ominięcie podatku Belki. Wszystko to powoduje, że klientom coraz trudniej jest wybrać najkorzystniejsze produkty oszczędnościowe.

Więcej na ten temat w „Gazecie Prawnej” w artykule „Banki coraz mniej płacą za lokaty krótkoterminowe” autorstwa Jacka Iskry.

WB