Bankomat zamiast kasjerki

Czy urządzenia zastępujące pracowników banków obsługujących klientów indywidualnych doprowadzą do masowych zwolnień w działających w Polsce bankach? Czołowe polskie banki chcą kupić bankomaty nowej generacji, obsługujące wszystkie operacje finansowe na kontach użytkowników, które mają w zamyśle producenta stać się najważniejszym bankowym kanałem samoobsługi.

Według „Gazety Bankowej” najnowsza propozycja NCR, najpopularniejszego obok Siemensa producenta urządzeń bankomatowych, to wielofunkcyjna platforma wydająca i przyjmująca opłaty gotówkowe. Po raz pierwszy – w kontakcie z klientem indywidualnym – wyposażono ją w recyklery gotówki, umożliwiające wydawanie pieniędzy wcześniej przyjętych od klienta. Dzięki specjalnym czujnikom maszyna jest w stanie rozpoznać nominał oraz prawdziwość banknotu, zgodnie z zaleceniami Europejskiego Banku Centralnego. Wszystkie banknoty dzielone są na cztery kategorie: prawdziwe, fałszywe, podejrzane i niebanknoty. W przypadku banknotów podejrzanych i niebanknotów urządzenie zatrzyma włożone pieniądze do wyjaśnienia, ale zaksięguje ich wartość na koncie klienta. Pieniądze fałszywe są oddawane klientowi, ale w komputerowym rejestrze pozostają informacje, że chciał on dokonać wpłaty banknotami budzącymi poważne wątpliwości, samo konto pozostaje zaś w niezmienionym stanie.

Urządzenia są również przystosowane do opłacania rachunków. Jeśli klient nie chce dokonywać przelewu, wybierając wpłatę bezpośrednio na rachunek odbiorcy, może opłacić rachunki gotówką, wskazując numer konta odbiorcy. Bankomat przyjmuje wyliczoną kwotę i wydaje resztę – jeśli jest taka konieczność, w bilonie. Producent uniemożliwia jednak wpłacanie bilonu, twierdząc, że wszystkie urządzenia przyjmujące bilon są dużo bardziej narażone na zniszczenie przez tych klientów, którzy próbują wrzucać zamiast pieniędzy inne metalowe przedmioty

Nowością na rynku jest także funkcja przyjmowania i drukowania czeków oraz całych książeczek czekowych. Choć instytucja czeku jest w Polsce raczej zapomniana – dla klientów indywidualnych czeki wydaje najchętniej PKO Bank Polski, zaś realizują przede wszystkim urzędy pocztowe – w związku z rosnącym poziomem zabezpieczeń dokumentów finansowych, twórcy bankomatu M Series 76 nie wykluczają renesansu takiej formy obrotu bezgotówkowego – pisze „Gazeta Bankowa”.

Od bankomatu będzie można również wymagać wydrukowania wyciągów bankowych oraz książeczek oszczędnościowych z możliwością przewracania stron. W dodatkowym wyposażeniu bankomatów mogą znaleźć się także czytniki kodów kreskowych i czytniki biometryczne, umożliwiające skanowanie np. odcisków palców klienta.