Bankowcy na codzień ze sobą ostro konkurują. Efekty widać nie tylko w cenach i procentach, ale też w wielu uszczypliwościach przemycanych do reklam, wypowiedzi, czy komentarzy. Ciekawym zjawiskiem na tym tle jest Związek Banków Polskich. Co by nie mówić, ta izba gospodarcza doskonale spełnia swoją rolę, czyli integratora interesów banków. I nie ma tutaj co się oburzać. W końcu banki to krwioobieg każdej rozwiniętej gospodarki, dlatego skuteczny lobbying przemawia tylko na ich korzyść. Od pilnowania, żeby wprowadzane zmiany były korzystne dla wszystkich uczestników rynku są inne instytucje.ZBP to jednak nie tylko zinstytucjonalizowany głos sektora bankowego. To również działania integrujące samych bankowców. O jednej z nich – kilka miesięcy na tych łamach pisaliśmy. Teraz kolejna – tym razem finansiści grali w… karty. Nie, nie w pokera. Grano w króla gier karcianych – w brydża. Z relacji wynika, że było bardzo ciekawie. A żeby nie odbierać innym chleba, prezentujemy opis całej imprezy w wykonaniu organizatorów.
Wszyscy ci, którzy 21 października w chłodny, sobotni wieczór, znaleźli się w okolicach Klubu Bankowca, pośpiesznie rozpinali swe płaszcze i prochowce. – Ale gorąco – dało się słyszeć w kuluarach, choć zaproszeni goście byli na to przygotowani. Temperatura rosła z godziny na godzinę, dzięki zmaganiom brydżystów, zaproszonych do udziału w Turnieju Par w brydżu sportowym, organizowanym przez Związek Banków Polskich.
Pierwsze piętro budynku przy ul. Smolnej 6, opanowali niestrudzeni zwolennicy licytacji i konstruktywnego myślenia, wielbiciele pików, trefli, karo i atu. Wszystkim przyświecała chęć rywalizacji o najwyższy laur w tej najbardziej prestiżowej grze karcianej.
Od godziny 16. rozpoczął się turniej, który miał pokazać, iż rodzimi bankowcy, strategiczne myślenie zawdzięczają nie tylko presji towarzyszącej im na co dzień w pracy, lecz także dzięki swej ulubionej dyscyplinie sportu. Przez cztery godziny emocji nie brakowało. – Nie wiedziałem co grasz, byłem przekonany, że poczekasz – ekscytowali się uczestnicy podczas krótkich przerw. – Wracamy tam i pokażemy, kto tu rządzi – dodawali co bardziej krewcy. Nim na zegarze wybiła 20., sędzia zawodów, dał znak do zakończenia rywalizacji, po czym zaprosił wszystkich na chwilę odpoczynku. Przy luzujących dźwiękach z głośników, „małym co nieco” i winku, rozpoczęły się długie Polaków rozmowy. Tym razem temat mógł być tylko jeden.
– Mówiłem Ci, wchodź, przebijaj – nie mógł darować partnerowi jeden z graczy. – Mówisz jak moja żona przy sklepie jubilerskim – ripostował zdenerwowany kolega. Wkrótce emocje zaczęły opadać, a zadbał o to obecny na sali iluzjonista, który zaprezentował brydżystom kilka trików ze swojego repertuaru. Wprawdzie nikt „zaczarowany” nie zaznał eliksiru prawdy i nie zdradził swoich stolikowych sztuczek, to gromkich śmiechów i zabawy nie brakowało. A, że jedną z atrakcji była też ruletka i black jack, wkrótce wszyscy zapragnęli raz jeszcze posmakować adrenaliny.
Na koniec ujawniono, strzeżone niczym tajemnica państwowa, wyniki zmagań. W turnieju dla bankowców, bank rozbili… komputerowcy. Po bardzo emocjonującej rozgrywce zwyciężyli: Tomasz Sielicki i Krzysztof Bąder z Computerland S.A.
WYNIKI TURNIEJU
1. Tomasz Sielicki, Krzysztof Bąder COMPUTERLAND SA 67,31
2. Maciej Kalita, Krzysztof Kobyliński PROCHEM SA 63,58
3. Magdalena Rejchert, Piotr Suchodół AON POLSKA SP. Z O.O 61,04
4. Gabriel Szarafin, Dariusz Serafin PEKAO SA 57,29
5. Bogdan Iwan, Zygmunt Kempiński NBP 55,08
6. Hanna Koziorowska, Grzegorz Fijałkowski PKO BP SA 53,58
7. Marek Pohorecki, Piotr Kołuda PKO BP SA 53,38
8. Jerzy Podkański, Grzegorz Adamczewski ING Bank Śląski 53,25
9. Krzysztof Eggert, Krzysztof Kulesza WARTA TUIR SA, PEKAO 52,38
10. Dariusz Duszyński, Paweł Czosnyka CETELEM BANK SA 49,75
11. Janusz Szymot, Stefan Boniuk NBP 49,35
12. Arkadiusz Szymiel, Miroław Nowaczyński NBP 49,31
13. Maciej Kowalski, Piotr Strzelczyk Ministerstwo Finansów 49,04
14. Aleksander Knawa, Marcin Piwowarczyk BGŻ 48,58
15. Zbigniew Niedziałkowski, Robert Niedziałkowski BOŚ 48,06
16. Marek Felbur, Andrzej Zientarski BRE BANK SA 46,56
17. Artur Duczmalewski, Piotr Lipkowski Commercial Union 44,31
18. Andrzej Fengler, Krzysztof Gołaś BIK SA 43,67
19. Andrzej Sontowski, Krzysztof Kaszkur NBP 42,75
20. Piotr Nowara, Piotr Kordaś NBP 38,67
21. Joanna Mielewczyk, Aleksander Gaweł PZU Życie SA 36,81
22. Anna Mandecka, Krzysztof Tomczyński AFS 36,65